Мозок ссавців виявився побудований за принципом Інтернету

Кожен нейрон спілкується з великою кількістю інших нейронів, а не тільки з "начальником" і "підлеглим".

Дослідники з'ясували, що центр задоволення у мишей організований не за ієрархічним принципом "зверху-вниз", як вважають багато фахівців, а за принципом розгалуженої мережі, що нагадує мережу Інтернет. Робота вчених опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

На сьогоднішній день учені точно не знають, як саме влаштовано "управління" в мозку ссавців і в тому числі людини. Згідно найбільш популярної гіпотези, мозок організований за чітким ієрархічним принципом, коли "керуючі" сигнали від нейронів неокортексу - еволюційно молодої структури - надходять до нейронів більш давніх областей мозку. Проте останнім часом у міру розвитку наук про мозок багато фахівців схиляються до точки зору, що нейрони взаємодіють не тільки і не стільки по вертикалі, скільки і по горизонталі.

Автори нової роботи досліджували організацію центру задоволення мишей - під цим терміном мають на увазі кілька структур (головним чином nucleus accumbens), що грають важливу роль в отриманні задоволення, а також розвитку симпатій і агресії. За допомогою спеціальних барвників вчені могли стежити, звідки до тих чи інших нейронів надійшов сигнал, і куди він від них пішов. У загальній складності дослідники могли простежити до чотирьох "кроків" (один "крок" - це зв'язок між двома окремими нейронами).

На підставі отриманих даних автори побудували карту взаємодії нейронів у центрі задоволення. Виявилося, що воно побудоване за принципом, що нагадує принцип пристрою інтернету: кожен нейрон спілкується з великою кількістю інших нейронів, а не тільки з "начальником" і "підлеглим". Також вчені показали, що траєкторії подорожей нервових сигналів представляють собою петлі: один і той самий сигнал може кілька разів повертатися до стартової точки.

Дослідники розраховують, що отримані ними результати, а також задіяна методика експерименту можуть допомогти у створенні глобальної карти ієрархії мозку. Автори порівнюють таку гіпотетичну карту з проектом "Геном людини": знання повної послідовності ДНК людини не дозволило фахівцям дізнатися все про біохімію людей, проте воно стало необхідною умовою для подальшого прогресу. Автори вважають, що глобальна ієрархічна карта займе ту ж смислову нішу. 

Читайте також:

Китайські вчені довели, що жінкам шкідливо думати

Медики перемогли хворобу Альцгеймера

Жіноча пам’ять краща за чоловічу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: