На екзопланеті вперше виявили штормові вітри

Дослідники спостерігали "гарячий Юпітер" HD209458b, що знаходиться на відстані 150 світлових років від Землі і обертався навколо схожого на Сонце жовтого карлика.

Астрономи вперше зафіксували на позасонячних планетах штормові вітри, причому це вдалося зробити за допомогою наземного телескопа. Робота дослідників з'явилася в журналі Nature. Коротко дослідження описано в прес-релізі Європейської південної обсерваторії (ESO).

Дослідники спостерігали "гарячий Юпітер" HD209458b, що знаходиться на відстані 150 світлових років від Землі і обертався навколо схожого на Сонце жовтого карлика. HD209458b, маса якого складає приблизно половину маси Юпітера, віддалений від зірки всього на 0,05 астрономічних одиниці (одна астрономічна одиниця відповідає відстані від Землі до Сонця), тому температура поверхні на зверненій до світила стороні досягає тисячі градусів за Цельсієм. Через те, що планета завжди "дивиться" на зірку однією стороною, температура на "холодній" половині набагато нижче. Сильний перепад температур повинен призводити до інтенсивних переміщенням газів в атмосфері планети.

HD209458b проходить по диску своєї зірки кожні 3,5 дня і закриває частину випромінювання світила на три години. Під час таких "зустрічей" частина йде від зірки світла проходить крізь атмосферу планети, і певна фракція хвиль поглинається речовинами. Аналізуючи випромінювання, астрономи можуть визначити, які саме речовини присутні на планеті. Більш того, завдяки ефекту Доплера, вчені можуть дізнатися, чи нерухомі або атмосферні гази переміщуються і навіть визначити швидкість їх руху. Якщо хвилі рухаються в бік спостерігача, то їх частота зміститься у синю область спектра. У випадку руху від спостерігача зміщення відбудеться в червону область.

За допомогою спектрометра CRIRES, встановленого на Дуже великий телескоп (Very Large Telescope) у Чилі, вчені визначили, що в атмосфері HD209458b міститься багато монооксиду вуглецю - чадного газу, і що цей газ переміщається зі швидкістю від п'яти тисяч до десяти тисяч кілометрів на годину. Крім визначення інтенсивності руху монооксиду вуглецю дослідники змогли дуже точно виміряти його концентрацію - виявилося, що в атмосфері HD209458b цього газу майже так само багато, як в атмосфері Юпітера чи Сатурна. Ці дані можуть вказувати, що екзопланета формувалася за тим же механізмом, що і газові гіганти Сонячної системи.

Зовсім недавно іншому колективу дослідників вдалося вперше прямо виміряти спектр екзопланети. Вчені досліджували "гарячий Юпітер" HR 8799c, що обертається навколо зірки, віддаленої від Землі на 129 світлових років.

Читайте також:

Телескоп "Хаббл" з'ясував, куди "пропав" пояс Юпітера

Телескоп NASA зняв у космосі 706 можливих нових планет

Японський зонд доставив на Землю зразки, здобуті з астероїду

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: