Перейти до змісту
На смертність у Першій світовій могла вплинути природна аномалія, що трапляється раз на століття

Негода не лише погіршила умови перебування солдат, але й створила сприятливе середовище для поширення вірусу.

Аномальна негода, можливо, справила значний вплив на кількість загиблих як в результаті Першої світової війни, так і в результаті пандемії іспанського грипу 1918 року.

Про це йдеться у новому дослідженні, передає Science Alert.

Завдяки детальному аналізу крижаного керна, витягнутого з швейцарсько-італійських Альп, вчені змогли детально вивчити кліматичні моделі в Європі в період від 1914 до 1919 року, вперше пов'язавши їх з війною і пандемією.

Незвично вологі і холодні умови цілком могли сприяти більшій кількості жертв на полі бою, а також втрутитися в міграційну поведінку птахів, які розносили вірус.

"Атмосферна циркуляція змінилася, і протягом шести років в усій Європі було набагато більше дощів, набагато більш холодна погода", - говорить кліматолог Олександр Мор з Гарвардського університету. "В цьому конкретному випадку це була аномалія, яка трапляється раз на 100 років", - додає фахівець. Мор підкреслив, що аномалія не стала причиною пандемії, але стала додатковим чинником у загостренні ситуації. 

Повідомлення про жахливі умови в окопах Першої світової війни не нові - інформація про дощ і бруд задокументована. Нове дослідження пов'язує ці умови з екологічними моделями, які спостерігаються раз на століття.

Сліди морської солі, що застрягла в крижаному керні, показали незвичайні притоки повітря Атлантичного океану і пов'язані з ними дощі взимку 1915, 1916 і 1918 років, що збігається з піками смертності на полі бою в Європі.

Дослідники припускають, що ця кліматична аномалія не лише погіршила умови для солдатів, але і зіграла велику роль в створенні ідеального середовища для штаму грипу H1N1, який спровокував більш смертоносну другу хвилю іспанського грипу, яка посилилася після закінчення війни.

Ця частина дослідження носить більш умоглядний характер, але дослідження вказує на негоду як на причину, через яку крижні - основний резервуар H1N1 - залишалися в Західній Європі, а не мігрували як зазвичай. Це могло сприяти їхньому контакту з військовим і цивільним населенням, які і без того боролися з антисанітарними умовами. Через більшу кількість води вірус у пташиному посліді міг поширюватися швидше. 

Нагадаємо, вчені переконані, що на світ невдовзі чекають нові смертоносні пандемії після коронавірусу, якщо людство глобально не змінить ставлення до дикої природи.  У диких тварин завжди були віруси, але глобальна торгівля представниками дикої природи вартістю в мільярди доларів, вирубка лісів і урбанізація наближають людей до тварин та дають їхнім вірусам заразити нас.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин