Астрономи зафіксували на камери унікальний величезний торнадо, в якому матерія рухалася зі швидкістю 300 тисяч км/год.
"Цілком можливо, що це перше зображення такого величезного торнадо, отримане за допомогою орбітального телескопа. Зонд SOHO раніше знаходив менші торнадо, але не міг сфотографувати їх або зняти на відео", - розповів керівник групи Сін Лі з університету міста Абериствіт.
Сенсаційні відеокадри астрономи представили на британській Національній астрономічній конференції в Манчестері.
Торнадо вчені виявили ще у вересні 2011 року, спостерігаючи за розвитком одного з протуберанців за допомогою сонячної обсерваторії SDO.
Бортовий телескоп AIA зафіксував у підніжжя протуберанця точку, в якій надгаряча плазма температурою від 50 тисяч до 2 мільйонів градусів Кельвіна піднімалася у верхні прошарки атмосфери Сонця за спіральною траєкторією.
Спостереження показали, що матерія рухалася в цих торнадо з середньою швидкістю 300 тисяч кілометрів на годину. Для порівняння, швидкість вітру в земних вихорах досягає лише 150 кілометрів на годину.
"Такі унікальні гігантські торнадо мають відігравати особливу роль у формуванні глобальних сонячних бурь", - додав інший учасник дослідницької групи Х'ю Морган.
Нагадаємо, раніше дивовижне відео, на якому сонячні торнадо граються на поверхні Сонця, зробив космічний апарат NASA. Закручені фонтани плазми повзуть по поверхні світила протягом 30-годинного періоду 7 і 8 лютого.
На відео охолоджена плазма виглядає як темні плями на світлому фоні. Космічний апарат SDO записав відео в крайньому ультрафіолетовому діапазоні світлового спектру, надаючи фільму страшний жовтий відтінок.