Надмасивна чорна діра розірвала стару зірку і з'їла її останки

Дата публікації
Перегляди
6444
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Надмасивна чорна діра розірвала стару зірку і з'їла її останки

Надмасивна чорна діра розірвала стару зірку. Ілюстрація / Фото: infinitecosmos.info

Йя чорна діра "важить" лише 2,8 мільйона сонячних мас, що є досить середнім показником для об'єктів такого роду.

Астрофізики виявили в одній із галактик у сузір'ї Дракона надмасивну чорну діру, яка розірвала стару зірку - червоного гіганта - на частини і "з'їла" її останки, і опублікували результати своїх спостережень у журналі Nature.

Група вчених під керівництвом Суві Джецарі з університету Джона Гопкінса у Балтіморі (США) зафіксувала одне із таких явищ, спостерігаючи у травні 2010 року за чорною дірою в галактиці, розташованій у сузір'ї Дракона на відстань у 2 мільярди світлових років від Землі.

Джецарі та її колеги "зловили" післясвічення в оптичному та ультрафіолетовому діапазонах, яке виникає внаслідок падіння "недоїдків" - фрагментів колишньої зірки - на орбіті навколо чорної діри - на так званий "горизонт подій".

Він являє соє уявною сферичною зоною навколо чорної діри, звідки ніщо не може вирватися із гравітаційних "обіймів" невидимого важкоатлета.

Читайте: Астрономи зробили унікальні знімки злиття двох галактик (фото)

Астрофізики виявили перший натяк на "трапезу" чорної діри 31 травня 2010 року, коли відразу кілька телескопів зафіксувало ультрафіолетовий спалах у сузір'ї Дракона.

Спалах тривав протягом усього літа 2010 року і зійшов нанівець у кінці вересня. За цей час автори статті встигли вивчити властивості не лише самої чорної діри, а й зірки, яка була нею знищена.

За розрахунками астрофізиків, ця чорна діра "важить" лише 2,8 мільйона сонячних мас, що є досить середнім показником для об'єктів такого роду.

Вона розташована у центрі малоактивної і немолодої галактики, середній вік зірок у якій становить 1,5-5 мільярдів років.

Швидше за все, на думку вчених, її "обідом" стала велика зірка, захоплена тяжінням чорної діри в останню епоху її існування.

Перед своєю смертю зірка оберталася по орбіті, яка "облизувала" горизонт подій чорної діри. У момент загибелі світило було розірване на частини, і частина його матерії була викинута на дуже витягнуту орбіту.

Через два місяці розпечені "останки" зірки впали на чорну діру, викликавши спалах ультрафіолету, який і зафіксували Джецарі та її колеги.

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Дата публікації
Перегляди
6444
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація