Надмасивна чорна діра усередині Чумацького шляху стала активнішою. Що відбувається

Дата публікації
Перегляди
64к
Поділитись:
WhatsApp
Viber

Фото: NASA

Навесні цього року яскравість чорної діри збільшилася у 75 разів.

Цього року, у ніч проти 13 травня 2019 року, учені зафіксували дивне явище – у центрі нашої галактики яскравим світлом раптово спалахнула надмасивна чорна діра. Вона розташована за 26 тисяч світлових років і є найближчою чорною дірою, яку можна побачити на Землі.

Причиною збільшення яскравості чорної діри, також відомої як Стрілець А, є поглинання нею усе більшої кількості матерії, зазначає The Guardian. Що відбувається та чи становить це небезпеку для людства - читайте у матеріалі ТСН.ua. 

Збільшення яскравості

Чорна діра Стрілець А  розташована у центрі Чумацького шляху. Вона понад 20 років слугувала об'єктом вивчення австрономів і за цей час вона неоднаразово змінювала свою яскравість – ставала то яскравішою, то тьмянішою. Інколи – за лічені години.

Проте навесні астрономи з Каліфорнійського університету у Лос-Анджелесі за допомогою телескопа Кека на вершині гори Мауна-Кеа (Гаваї) помітили дивне світло, що надходило звідти, де мала розташовуватися чорна діра.

Спочатку учені подумали, що джерелом випромінювання є розташована поруч зірка S0-2, проте швидко зрозуміли, що причиною аномалії є чорна діра.  Вчені понад 130 діб спостерігали за об'єктом Стрілець А* та зробили понад 13 тисяч знімків.

Зрештою, вони дійшли висновку, що 13 травня 2019 року яскравість чорної діри була удвічі вищою, ніж попереднє найяскравіше спостереження, і у 75 разів більшою за норму. Вчені наголошують, що подібний феномен є безпрецедентним за останню чверть століття.

"За 24 роки, які ми вивчали чорну діру, ми не бачили нічого подібного. Зазвичай це досить тиха, невеличка чорна діра на дієті. Ми не знаємо, що спричиняє цей "великий бенкет", - зазначила провідна співавторка дослідження Андреа Гез, професорка фізики та астрономії. 

Event Horizon Telescope collaboration et al.

Примітно, що саму чорну діру на фото побачити неможливо – це утворення є своєрідним однобічним поглиначем світла. Яскравість небесного тіла спричиняє радіація, джерелом якої є космічний пил та газ, які чорна діра поглинає.  Для людей ця радіація не становить жодної загрози – Стрілець 1 розташована для цього занадто далеко. 

Астрономи мають кілька теорій щодо того, чому діра стала яскравішою. Відповідно до однієї з них, причина може полягати у зорі S0-2, яка наблизилася до небесного об'єкта ще 2018 року і насичила регіон великою кількістю газів, що досягнули чорної діри лише цьогоріч.

Призвести до збільшення яскравості чорної діри могло б також поглинання нею великих астероїдів. Іншою гіпотезою є наближення до чорної діри 2014 року дивного об'єкту, відомого як G2, і який, найімовірніше, є подвійною зіркою. Дослідники вважають, що чорна діра могла б "забрати" собі зовнішній шар G2 і таким чином стати яскравішою.

Наразі астрономи розмірковують над тим, чи є нетипова поведінка чорної діри одиничним випадком, чи передує подальшому зростанню активності. 

"Велике питання полягає в тому, чи переходить чорна діра в нову фазу - наприклад, якби швидкість потрапляння газу у чорну діру  зросла протягом тривалого періоду часу – чи ми просто побачили наслідок потрапляння у діру кількох незвичних скупчень газу”, - зазначив Марк Морріс, професор фізики та астрономії та один з авторів дослідження.  

Голодні чорні діри

Примітно однак, що наша галактика є далеко не єдиною, у якій поведінка чорних дір інколи є нетиповою. Так, у центрі галактики GSN 069, яка розташована на відстані 250 тисяч світлових років від Землі, учені помітили повторювані спалахи рентгенівського випромінювання, які трапляються що 9 годин. Їхнім джерелом є ніщо інакше як чорна діра. 

У дослідженні, опублікованому цього місяця, європейські учені стверджують, що вона поглинає таку кількість матеріалу, що могла б міститися у чотирьох Місяцях, тричі на день, передає CNN.

"Раціон цієї чорної діри сягає таких масштабів, яких ми ніколи не бачили. Її поведінка є настільки безпрецедентною, що ми навіть винайшли для цього новий вираз "Рентгенівські квазіперіодичні виверження"", - розповів Джованні Мініутті, працівник Європейського космічного агентства в Іспанії.

Самі виверження учені досліджують за допомогою рентгенівської обсерваторії Chandra від NASA та приладу XMM-Newton Європейського космічного агентства. Таким чином вони фіксують, коли вони пришвидшуються, а коли – сповільнюються.

Учені зазначають, що під час спалахів рентгенівське випромінювання чорної діри є у 20 разів яскравішим. Температура ж газу, який засмоктує усередину, сягає щонайменше 550 тисяч градусів за Цельсієм.

Наразі дослідники намагаються зібрати більше інформації про повторювані спалахи, щоб докладніше дізнатися про явище.  Вчені припускають, що причиною нетипової поведінки чорної діри може бути те, що вона повільно "пожирає" зірку.  

Компанія SpaceX успішно запустила у космос ракету Falcon Heavy

Компанія SpaceX успішно запустила у космос ракету Falcon Heavy

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Дата публікації
Перегляди
64к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація