NASA відправляє на Марс зонд Maven: подробиці нової марсіанської місії

Дата публікації
NASA відправляє на Марс зонд Maven: подробиці нової марсіанської місії

Зонд NASA Maven відправиться до Марса в ніч на 19 листопада. / NASA

Зонд Maven досліджуватиме атмосферу Марса.

У ніч на вівторок, 19 листопада, новий орбітальний зонд NASA Maven відправиться до Марса, де займеться дослідженням атмосфери планети.

Він також буде працювати ретранслятором для марсоходів і посадочних станцій. Пропонуємо п'ять найбільш важливих речей, які варто знати про нову марсіанську місію.

1. Таємниця атмосфери

Місія Maven (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) вартістю 671 мільйон доларів створена для того, щоб розгадати таємницю марсіанської атмосфери.

У давнину газова оболонка Марса була досить щільною, щоб забезпечувати відносно теплий і вологий клімат на поверхні планети. У цю епоху - близько 3-4 мільярдів років тому - умови на Марсі були сприятливими для виникнення життя.

Проте потім на планеті сталася катастрофа, в результаті якої велика частина атмосфери зникла в космос, а клімат став холодним і сухим.

Maven буде брати проби верхньої атмосфери Марса і з високою точністю аналізувати малі газові складові, що допоможе вченим зрозуміти, що саме сталося з газовою оболонкою планети.

2. Подвійний вихід

Прибуття зонда на Марс планується приблизно через 10 місяців після запуску - 22 вересня 2014 року. Це на два місяці довше, ніж було потрібно для подорожі з Землі марсоходу Curiosity.

Зонд Maven прибуде на Марс 22 вересня 2014 року / NASA
Після 38-хвилинного гальмівного імпульсу апарат вийде на еліптичну навколомарсіанську орбіту з мінімальною висотою 149,7 кілометра і максимальною 6,2 тисячі кілометрів.

Maven прибуде до Марса не сам. 24 вересня 2014 року на навколомарсіанську орбіту повинен буде вийти також індійський апарат "Мангальян".

3. Найважчий

Зонд Maven приєднається до цілого "флоту" марсіанських орбітальних апаратів, але при цьому він буде найважчим серед них.

З масою 2,55 тонни він значно перевершує своїх "старших товаришів" з NASA - "Марс-Одіссей" (376 кілограмів) і MRO (2,18 тонни), а також європейський апарат "Марс-Експрес" (1,12 тонни). "Індієць" "Мангальян" теж опиниться позаду з масою 1,34 тонни.

На борту апарата буде три наукових комплекси. Перший з них - PFP (Particles and Fields Package), призначений для вивчення сонячного вітру, іонів і заряджених частинок, магнітних полів і плазми в навколомарсіанському просторі.

Другий комплекс приладів NGIMS (Neutral Gas and Ion Mass Spectrometer) буде досліджувати газовий склад та іони в марсіанській атмосфері, а прилад IUVS (Imaging UltraViolet Spectrograph) буде досліджувати газовий склад нижніх шарів атмосфери, зокрема, вимірювати концентрацію СО2.

4. Відважний пірнальник

Апарат буде працювати на екстремальній орбіті - висота його польоту над поверхнею Марса буде змінюватися з 6 тисяч до 150 кілометрів. При цьому вчені планують, що зонд зробить п'ять ще більш глибоких "пірнань" - до 124 кілометрів, для того, щоб безпосередньо взяти проби та проаналізувати газовий склад атмосфери.

5. Марсіанський зв'язковий

Maven, як і його орбітальні побратими, буде працювати не тільки заради науки - він також буде забезпечувати ретрансляцію даних з автоматів, які працюють на поверхні планети.

Зараз на Марсі працюють марсоходи Curiosity та Opportunity, у 2016 році до них приєднається посадковий зонд InSight, в 2018 році - європейський марсохід проекту "Екзомарс", а в 2020 році - новий поки безіменний марсохід NASA.

Зазначимо, станція Maven буде останньою в серії місій NASA, призначених для пошуку і вивчення слідів води, органічних речовин і "екологічних ніш", придатних для життя зараз чи в минулому.

Як повідомлялося раніше, NASA показало, яким був Марс 4 мільярди років тому. Вчені змоделювали відео, ґрунтуючись на дослідженнях Червоної планети.

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Email
Наступна публікація