Невдовзі вчені вже не зможуть робити довгостроковий прогноз кліматичних змін

Аномалії океанських течій унеможливлять довгострокове прогнозування кліматичних змін.

Відносно новий тип кліматичної аномалії Ель-Ніньо з центром тепла, зміщеним зі сходу в центральну частину Тихого океану, стає все більш частим і сильним - це може "змішати всі карти" кліматологів, які займаються довгостроковим моделюванням, повідомляють учасники спільного дослідження Лабораторії реактивного руху (JPL ) NASA і Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA).

Ель-Ніньо, по-іспанськи "малюк" або "хлопчик", - кліматична аномалія в екваторіальній частині Тихого океану, при якій аномально теплі поверхневі води рухаються уздовж екватора до американських континентів. Холодна "протилежність" Ель-Ніньо називається Ла-Нінья, "малятко" або "дівчинка". Ці явища періодично змінюють один одного, здійснюючи суттєвий вплив на клімат планети.

Тонг Лі з JPL і Майкл МакФейден з NOAA оцінили коливання сили Ель-Ніньо за період з 1982 року за даними супутникових спостережень і прямих вимірювань температури води в Тихому океані, які проводить NOAA. Вони встановили, що в цей період сила аномалії, що визначається як величина відхилення температури поверхні океану від середніх значень, практично подвоїлася, досягнувши максимуму в 2009-2010 роках. Результати роботи вчені виклали в статті, опублікованій в журналі Geophysical Research Letters.

Вчені вважають, що більш сильні аномалії можуть пояснити стійке зростання температур в цьому тихоокеанському регіоні, який спостерігається в останні кілька десятиліть. За словами МакФейдена, можливо, що таким чином вже проявляється вплив зміни клімату на Ель-Ніньо. Його колега підкреслив, що для того, щоб з'ясувати, що викликає зміни аномалії - природна мінливість або зміна клімату, викликане діяльністю людини, - будуть потрібні додаткові дослідження.

"Класичний" Ель-Ніньо, пояснюють автори роботи, діє за певним сценарієм: зазвичай сильні пасати зі сходу в східній частині тропічного Тихого океану слабшають, і це заважає перемішуванню холодних і теплих вод - останні починають рухатися у бік Північної і Південної Америки. Через це на поверхні океану виникає незвичайно тепла зона, центр якої залишається на сході.

На початку 1990-х років, однак, аномалія стала частіше "відступати" від цього сценарію: у нового типу Ель-Ніньо, званого, зокрема, центрально-тихоокеанським або "Ель-Ніньо Модокі" (modoki по-японськи означає "схожий, але інший "), максимум температур зміщений зі сходу в бік центру. Такі аномалії спостерігалися в 1991-1992, 1994-1995, 2002-2003, 2004-2005 і 2009-2010 роках. Багато кліматичних моделей показують, що за сценаріями глобального потепління цей тип аномалії стане виникати набагато частіше, говориться в повідомленні.

"Якщо тенденція, яку ми спостерігаємо, збережеться, вона вставить палиці в колеса довгострокового прогнозування погоди і клімату, яке багато в чому базується на нашому розумінні Ель-Ніньо такими, якими вони були в другій половині XX століття", - підсумував МакФейден.

Читайте також:

"Пекельне літо" в Україні буде ще 5-7 років поспіль

NASA опублікувало глобальну температурну карту

Земля розтратила свій капітал, ресурси закінчилися завчасно

Вчені: доісторичні тварини вимирали не через виверження вулканів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: