Новий "супергрибок" шириться світом. У чому небезпека для людства і до чого тут глобальне потепління

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Незабаром світ можуть вразити нові невиліковні хвороби.

Надстійкий грибок Candida auris, який "поводить себе як бактерія" від моменту відкриття з'явився у десятках країн. Його стрімке поширення довго залишалося таємницею, але тепер в учених є перші здогадки – і вони не пророкують людству нічого приємного.

Чому вчені б'ють на сполох через новий грибок

Усе почалося 2009-го – тоді лікарі у Токіо у вусі 70-річної жінки виявили невідомий штам грибку. Через здатність спричиняти запалення вуха і взялася назва Candida Auris (з лат. Auris – вухо). З'ясувалося, що він може заразити людину і у важких випадках спричиняти зараження крові. Також він має велику стійкість до медикаментів.

За десять років після його виявлення випадки захворювання були зареєстровані у понад 30 країнах, включно зі США, Австралією, Індією, Німеччиною, Ізраїлем, Венесуелою і Південною Африкою.

Грибок Candida auris

Аналіз ДНК виявили, що у межах одного регіону штамми грибка схожі, а от в різних частинах світу дуже відрізняються. Це може свідчити про те, що він одночасно з'явився у різних куточках світу незалежно. Зразки гриба, давніші за 1996 рік, знайти не вдалося. Як і чому це сталося, науковці точно не знають.

Але поява C. auris вкотре нагадує про небезпеку резистентності до протимікробних препаратів: поширення такого явища загрожує тим, що багато з колись дієвих перевірених ліків припинять бути корисними. Але і це ще не все.

"Це дріжджі, які поводять себе як бактерії", - каже Том Чилер, фахівець з грибкових захворювань, у розмові з CNN. Так, інші види грибка Candida завжди разом з нами – на шкірі й кишках – і не викликають захворювань, якщо в організмі немає дисбалансу. Таке трапляється, наприклад, коли антибіотики знищують "хороші" бактерії і залишають простір для розмноження Candida і появи кандидозу.

Але C. Auris поводиться інакше – вона може передаватися безпосередньо від однієї людини іншій, а також передаватися в медичних установах, затримуючись на поверхнях і обладнанні. Останнє дуже нетипово для грибків Candida.

Звідки взявся "супергрибок"

"У нас є близько 5-6 мільйонів різних видів грибків. Лише кілька сотень з них викликають у людей захворювання", - пояснив Чилер. "Таким чином, існує безліч можливостей для появи нових речей".

Експерти довго ставили запитання, чи пов'язано це з безконтрольним використанням людьми антибіотиків і протигрибкових препаратів, змінами в сфері охорони здоров'я чи якимись іншими еволюційними змінами.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі mBio, йдеться, що нова загроза системі охорони здоров'я може бути першим прикладом нового грибкового захворювання, що виникає через кліматичну кризу.

"Аргумент, який ми наводимо на основі порівняння з іншими близькими родичами грибів, полягає в тому, що в міру того, як клімат стає теплішим, деякі з організмів, включно з Candida auris, адаптуються до більш високих температур, і при цьому можуть прориватися через захисні механізми людини, як температура", - сказав співавтор роботи доктор Артуро Касадевалл, голова відділу молекулярної мікробіології та імунології в Школі громадської охорони здоров'я Блумберга імені Джона Гопкінса.

Дослідники припускають, що C. auris міг бути грибком, що мешкав у довкіллі, на водно-болотних угіддях, а згодом міг мати проміжного господаря - птаха, і вже тоді передатися людині.

Наразі грибкові інфекції трапляються у людей відносно нечасто, бо вони не можуть рости в діапазоні температур тіла людини і через природні захисні механізми людського організму.

"Глобальне потепління може призвести до появи нових грибкових захворювань, про які ми навіть зараз не знаємо", - наголошує Касадевалл.

Тим часом таргани стають невразливими до отрут. Наразі вже жоден з інсектицидів не може зменшити їхню популяцію. Чому це сталося і як запобігти появі "безсмертних" надкомах - читайте в матеріалі ТСН.ua.

Залиште свій коментар

Вибір редакції