Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Чоловіку вживили в мозок два імпланти.

Майже повністю паралізований чоловік зміг рухатися завдяки спеціальному екзоскелету, який здатен "читати думки".

Про такі досягнення повідомили французькі дослідники, пише ВВС.

У героя історії, 30-річного Тібо, який побажав не розкривати своє прізвище, паралізовані руки та ноги. Він поділився, що коли робив перші кроки в екзокостюмі, відчував себе "першою людиною на Місяці".

Чотири роки тому він впав з 15-метрової висоти через нещасний випадок в нічному клубі. Травма спинного мозку призвела до паралічу, і два роки Тібо перебував у лікарні.

2017-го він взяв участь у випробуванні екзоскелету разом з біомедичним дослідницьким центром Clinatec і університетом Гренобля.

Паралізований чоловік в екзоскелеті_3
©Fonds De Dotation Clinatec

Поки що рухи в екзоскелеті далекі від досконалості, а використовувати його можна лише в лабораторії. Втім вчені впевнені, що одного дня ці технології зможуть по-справжньому покращити якість життя пацієнтів.

Як працює екзоскелет

Тібо зробили хірургічну операцію й встановили два імпланти на поверхню його мозку, у ділянки, що контролюють рухову активність.

64 електроди в кожному з імплантів зчитують команди мозку і передають інструкції комп'ютеру. Своєю чергою програмне забезпечення зчитує мозкові хвилі і перетворює їх в інструкції з управління екзоскелетом.

Паралізований чоловік в екзоскелеті_1
©Fonds De Dotation Clinatec

Тобто система екзоскелета починає діяти, коли людина просто думає про те, щоб, наприклад, зробити крок.

Тібо спочатку вчився використовувати мозкові імпланти для керування віртуальним персонажем у комп'ютерній грі. Лише потім він перейшов до безпосереднього випробування екзоскелета.

Щоб почати рухати руками, знадобилося більше часу: "Це було дуже непросто, тому що це поєднання роботи кількох м'язів і кількох рухів. І це найнеймовірніша річ, яку я робив за допомогою екзоскелета".

Наразі 65-кілограмова конструкція не повністю відновлює рухові функції. Тібо також був закріплений до ременя на стелі, аби мінімізувати ризик падіння.

Що далі

Використання  ременя означає, що пристрій ще не готовий до використання за межами лабораторії. "Це далеко не самостійна ходьба", - сказав BBC професор Алым-Луї Бенабід, президент виконавчої ради Clinatec. "Екзоскелет не забезпечує швидких і точних рухів, які дозволяли б не падати", - додав він.

Коли Тібо доводилося виконувати завдання з рухів руками, ногами і зап'ястями, він успішно впорався з ними у 71% спроб.

Паралізований чоловік в екзоскелеті_2
©Fonds De Dotation Clinatec

Французькі вчені збираються вдосконалити цю технологію. Зараз їх обмежує об'єм інформації, який вони отримують з мозку, відправляють для обробки на комп'ютер і передають в екзоскелет в режимі реального часу.

Зазначається, що на перехід від мозкового імпульсу до руху є 350 мілісекунд. Інакше керувати системою стає важко. Тож з 64 вживлених електродів вчені поки що використовують лише половину.

Тож залишається потенційна можливість більш детально вивчити функції мозку за допомогою потужніших комп'ютерів і технологій штучного інтелекту.

Як наголошує професор Том Шекспір з лондонської Школи гігієни і тропічної медицини, хоча результати дослідження і були довгоочікуваними, варто розуміти, що реалізація проекту ще дуже далека від практичного застосування.

"Обмеження по вартості означають, що такого роду високотехнологічні варіанти ніколи не будуть доступними для більшості людей з травмами спинного мозку", - каже він.

За словами дослідника, наразі тільки 15% людей з особливими потребами мають інвалідне крісло або інший допоміжний засіб для пересування.

Нагадаємо, американські вчені оголосили про великий прорив у боротьбі з серцевими захворюваннями – їм вдалося створити повністю функціональні частини органу з колагену за допомогою 3D-біопринтера.

Раніше вчені з Університету Тель-Авіва заявили, що їм вдалося надрукувати живе серце з людськими тканинами та судинами на 3D-принтері, та назвали це великим медичним проривом. Наразі надруковане серце розміром з кроляче.

Залиште свій коментар

Вибір редакції