Перетворення отрути на воду і заправка ракет у космосі: історії українок-науковців, які можуть змінити майбутнє
Світ відзначає міжнародний день дівчат у науці.

У четвер, 11 лютого, світ відзначає день дівчат у науці. ТСН зібрала історії трьох українок, які наближають майбутнє.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Що спільного між автомобільними щітками і бронежилетом – те, що і двірники і кевлар (захисний матеріал) винайшли жінки-вчені. Так само як і посудомийну машину, і спосіб виділення стовбурових клітин та чимало іншого. Ці відкриття вже у минулому, але українським дівчатам-науковцям, є чим похвалитися і сьогодні.
До прикладу, другокурсниця Анна працює над модифікованим вугільним фільтром. У склянку наливає яскраву рідину рожевого кольору - це, як каже дівчина, автомобільна фарба. У ній дуже багато важких металів. Для людини вони смертельні, якщо випити рідину.
Другокурсниця налаштована випити розчин, але після того, як прожене його через власний винахід. Формулу вона тримає в секреті. У планах на майбутнє зробити так, аби фільтр боровся ще й з бактеріями.
"Я дуже сильний алергік. У Дніпрі є місця, де концентрація миш’яку перевищує норму удесятеро. Навіть кашель – це інколи може бути симптомом того, що у вас алергія на воду", - каже дівчина.
Сімнадцятирічна Євгенія-Анастасія бачить світ вимірами, а святковий торт фігурою. Вона займається математикою і вигадала алгоритм транспортування хворих на коронавірус. Її винахід може врахувати криві вулиць, ціну лікування і бензину, час і затори.
Проєкт вона презентувала у Малайзії. Опинилася серед переможців на дорослому конкурсі. І зупинятися не збирається.
"У нас є м’язи, їх потрібно качати. Також потрібно качати мозок. Я відчуваю, що якби я не займалася математикою, моє мислення було б іншим", - каже вона.
Астрофізикиня-Олена працює у позагалактичному відділі. Вона перемогла на престижному хакатоні NASA. У команді чоловіків вона була єдиним фаховим науковцем. Українці придумали, як дозаправляти ракети пальним просто у космосі.
"Для кожного науковця є частинка науки, яка не дає спокою саме йому. І от мене манять галактики і ці надмасивні чорні діри, які є в центрах цих галактик. Одні з найзагадковіших об'єктів світу – чорні діри", - каже вона.
Сподівається, її дослідження і відкриття наблизять найбажаніші літні канікули.
"Сучасна наука вона не знає кордонів. Ми використовуємо спостереження з космічних обсерваторій. Ті, хто спостерігали, вони забирають все, що їм треба, і викладають інформацію до архіву, і ми можемо працювати з цим архівом", - розповідає Олена.
Відео Новини України: історії трьох українок-науковців, які наближають майбутнє
Як перетворити смертельну отруту на чисту воду, куди найефективніше доправити хворого на коронавірус пацієнта і що робити, якщо у космосі закінчилося пальне. Відповіді знають українські вчені. Світ відзначає День дівчат у науці. ТСН зібрала історії трьох українок, які наближають майбутнє.
