Вчені довели, що елементарними знаннями з хімії люди володіли ще 100 тисяч років тому.
Археологи знайшли свідчення того, що ще 100 тисяч років тому нашим предкам була відома рецептура суміші (фарби) на основі охри (пігмент, що складається з гідрату окису заліза та домішків глини).
Таким чином час, коли людина розумна оволоділа пізнавальною здатністю вищого порядку, слід віддалити на 20-30 тис. років у минуле, каже автор дослідження Крістофер Хеншілвуд.
"Це не випадкова суміш, а стародавня хімія, - підкреслює фахівець. - Це означає, що вже в той час людина володіла тими ж здібностями до понятійного мислення, що і ми", запевняє науковець.
Відкриття було зроблене у відкладеннях печери Бломбос на південному краю ПАР. Археологи знайшли дві раковини морського вушка, дно яких було заповнене червоною речовиною, що складається з охри, кісток і деревного вугілля. Поблизу були виявлені сировинні інгредієнти, а також молотки і камені для подрібнення компонентів суміші.
Люди сучасного типу виникли в Африці близько 200 тис. років тому. Коли вони набули вищих розумових здібностей, поки неясно. Попередні знахідки - намистини з черепашок, гравірування охрою і склеювальні склади - говорять про те, що це сталося 80-70 тис. років тому. Нові дані, отримані за допомогою оптично стимульованої люмінесценції, відсувають дату на 20-30 тисяч років углиб століть.
Це не найрперший доказ використання охри людиною (воно почалося принаймні 165 тис. років тому), зазначає Хеншілвуд, але це перший натяк на те, навіщо був потрібен пігмент.
Проте, незважаючи на всі натяки, призначення суміші поки невідоме. Можливо, її використовували для декорування шкіри, артефактів, стін печер або для нанесення магічних знаків.
Добували охру за 20-30 км від Бломбоса шляхом видовбування плит кварциту. Потім її, ймовірно, змішували в раковинах з протертими і розігрітими кістками і жиром тварин, деревним вугіллям і якоїсь рідиною.
Учені знайшли олівець, віком більше 6 тис. років