Дослідники встановили, що позмінна робота, особливо у віці до 20 років, значно підвищує ризики захворіти на розсіяний склероз. Втім, дорослих ця тенденція також не оминає.
Дослідження учених з Каролінського медичного інституту показало, що змінна робота і ненормований робочий день у підлітковому віці підвищують ризик захворювання на розсіяний склероз.
У ході дослідження фахівці проаналізували стан здоров'я 14 тисяч жителів Швеції у віці від 16 до 70 років.
Вчені встановили, що підлітки до 20 років, які пропрацювали три роки або більше у змінному графіку, були у два рази більше схильні до ризику захворіти на розсіяний склероз, ніж ті, хто працював у традиційні денні години.
В умовах змінного графіку відбувається порушення біологічного годинника. А це в свою чергу впливає на імунний захист таким чином, що з роками може з'явитися розсіяний склероз, пояснює один з авторів дослідження, доктор Анна Хедстром.
Вона також зауважила, що додаткових ризиків розвитку розсіяного склерозу у працюючих в незручні години дорослих людей вчені не відзначили.
Втім і у дорослих змінна робота також може викликати проблеми. Зокрема, робота вночі негативно відбивається на якості сну.
Особливо це стосується працівників у віці 30-40 років. До такого висновку прийшли вчені під керівництвом Філіпа Такера з Університету Свансі в Уельсі.
Використовуючи велику базу даних на співробітників різних компаній, вчені проаналізували зв'язок між позмінною роботою і проблемами зі сном у людей різного віку.
Читайте також:
У Росії з'явилася нова професія - "офісний трутень"
Молодіжне безробіття досягло рекордних показників