Препарат проти раку став на 27% ефективнішим для подолання коронавірусу, ніж вже схвалені ліки
Він виробляється з морських тварин асцидій.


Препарат плітідепсін, який почали в 2000 роках використовувати для боротьби з раком, виявився в 27,5 раза більше ефективним противірусним засобом проти коронавірусу SARS-CoV-2, ніж препарат ремдесівір, що використовується в деяких країнах, зокрема і в Україні.
Відповідне дослідження група вчених з Нью-Йорка і Сан-Франциско опублікувала в журналі Science.
Плітідепсін виробляється з морських тварин асцидій. Права на нього належать іспанській компанії PharmaMar. У 2004 році цей препарат був зареєстрований Європейським агентством лікарських засобів, як такий, що допомагає у лікуванні раку. Але у 2017 році комітет EMA з лікарських засобів відмовив у дозволі на продаж через побічні ефекти і недоведений лікувальний вплив. Та у жовтні 2020 року суд анулював це рішення. В Австралії плітідепсін був схвалений в грудні 2018 року, там його використовують в комбінації з дексаметазоном для лікування пацієнтів з деякими видами мієломи.
У 2020 році в США, Великій Британії та Іспанії почалися дослідження плітідепсіна в лікуванні COVID-19. Відповідно до нього в клітинах людини плітідепсін в 27,5 рази ефективніше пригнічує активність SARS-CoV-2, ніж ремдесівір, впливаючи на окремі білки, які відіграють важливу роль в життєвому циклі вірусу.
San Francisco Chronicle пояснює, що на відміну від інших препаратів плітідепсін впливає не на білки самого вірусу, а на білки клітин, які вірус використовує для реплікації. Дослідження проводилися на мавпах і мишах, а в Іспанії - і на людях в рамках другого етапу дослідження препарату компанією PharmaMar. Препарат вводився 45 пацієнтам з COVID-19. За попередніми даними компанії, він скоротив терміни госпіталізації хворих: 81% пацієнтів були виписані протягом 15 днів, у порівнянні зі звичайним показником в 47%.
Нагадаємо, що ремдесівір рекомендований для використання проти COVID-19 в окремих країнах, зокрема Україні. Разом з тим ВООЗ не рекомендувала його використання, вказавши на наявність побічних ефектів і відсутність доведеного вплив на перебіг хвороби.
Відео Коронавірус вдруге: хто найбільше ризикує знову підхопити хворобу
Від початку пандемії зафіксували понад мільйон випадків інфікування вірусом серед українців. І здавалося б, цим людям можна видихнути і не думати про вакцинацію, адже перехворіли, мають антитіла. Однак не все так просто. Антитіла не гарантують захисту від повторного інфікування. Хто найбільше ризикує знову підхопити COVID-19? Розбиралися наші кореспонденти.
