Рентгенівське випромінювання викликає кристалізацію

Під рентгенівським випромінюванням розчин пептидних нановолокон втратив прозорість і волокна утворили кристал.

Фахівці з Північно-Західного університету (США) вперше спостерігали утворення кристалів в розчині заряджених пептидних нановолокон, вміщеному під синхротроном рентгенівського випромінювання.

Формування кристалів зазвичай пов'язано з тяжінням атомів або молекул один до одного, а тому результати спостережень стали сюрпризом і для самих авторів. "Такого ми не очікували, - зізнається керівник роботи Семюєл Стапп. - Заряджені волокна повинні відштовхуватися один від одного, і ніхто не міг припустити, що вони здатні утворити кристал".

Відкриття було зроблено випадково: одного разу вранці вчені направили випромінювання на розчин пептидних нановолокон і помітили, як той втратив прозорість. Цей факт змусив їх повторити експеримент і більш ретельно розглянути результати; як з'ясувалося, зростання заряду нановолокон при опроміненні призводить до того, що їх розташування упорядковується, і вони утворюють гексагональну структуру з відстанню між елементами, що доходить до 320 Å. В "традиційних" кристалах молекули, нагадаємо, віддалені один від одного менш ніж на 5 Å.

Після виключення випромінювання порядок в системі порушується. Дослідникам також вдалося з'ясувати, що при більш високих концентраціях нановолокон в розчині аналогічні кристали формуються мимоволі, без участі рентгенівських променів; ймовірно, такі ефекти повинні спостерігатися в деяких природних системах.

Автори сподіваються на те, що подальше вивчення цього явища призведе до розробки нових методик використання рентгенівського випромінювання в біомедицині і літографії.

Читайте також:

Словацькі митники радіаційно опромінили чотирьох українців

Британці вибрали десятку кращих наукових винаходів

Рентгенівські знімки голови Гітлера виставили на Інтернет-аукціон

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: