Роблять заміри й спостерігають за озоновою дірою. Чим нині займаються українці в Антарктиді

Дата публікації
Перегляди
3777
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Роблять заміри й спостерігають за озоновою дірою. Чим нині займаються українці в Антарктиді

Фото: Міністерство освіти і науки України

Вони чотири рази на добу спостерігають за озоновою дірою.

Українські науковці цілий рік живуть на антарктичній станції "Академік Вернадський". Подекуди тижнями вони не можуть вийти на вулицю через шалений вітер та мороз і лише кілька разів на тиждень пишуть рідним на велику землю. І все це заради наукових відкриттів. Над чим працюють українські вчені і чим славиться українська антарктична станція "Вернадський", у сюжеті ТСН.19:30.

Від 1947 року спочатку британці і от уже чверть століття українці безперервно працюють на станції "Академік Вернадський" у Західній Антарктиці. Щодня по кілька разів на добу і в сильний вітер, і в мороз, вони роблять заміри: температура, вологість, атмосферний тиск та десяток інших параметрів.

Саме на цій станції в середині 80-х років вчені помітили, що в атмосфері забагато ультрафіолетового випромінювання. За кілька місяців на "велику землю" вони надішлють телеграму: над Південним полюсом утворилася величезна озонова діра.

Скарби Антарктиди: над чим працюють українські науковці на станції "Вернадський"

Скарби Антарктиди: над чим працюють українські науковці на станції "Вернадський"

"Вона відкривається навесні, а потім знову затягується. У цей період загальний вміст озону зменшується у кілька разів від нормального. І ми маємо набагато більше шкідливого ультрафіолетового випромінювання", - пояснює гідрометеоролог Олександр Зулас.

Гідрометеоролог разом з колегами на станції "Вернадський" чотири рази на добу спостерігає за озоновою дірою. Вона потроху затягується, каже він, але не так швидко, як прогнозували вчені раніше. Людство відмовилося від використання фреону, який руйнує озон, але його ще достатньо залишилося в атмосфері.

Саме з української станції науковці з усього світу чекають інформацію про те, що відбувається із озоном нині. Адже на станції постійно працюють українські потужні магнітометри, які є одними з найкращих у світі.

"Станція "Фарадей" була саме така "Мекка" геофізиків і треба віддати належне, що ми це розвинули й поглибили. І на сьогодні найкраща українська магнітометрична обсерваторія знаходиться не в Україні. Вона сконцентрована на "Вернадському". Вона, зокрема, спостерігає за самим коливанням електромагнітного поля Землі", - пояснює Євген Дикий, директор Національного Антарктичного центру України.

Олександр Зулас з колегами минулого року вирішили перевірити і пролізти надзвичайно вузьким ходом всередину величезної крижаної брили. Але раптом тонни криги обвалилися.

Саме тоді вони й підтвердили те, про що вчені здогадувалися: льодовики всередині не суцільні, вони з порожнинами- величезними печерами. Отже, запаси прісної води в Антарктиді можуть бути значно меншими. Відзняте ними відео вже аналізують у провідних наукових лабораторіях світу.

Олександр Загородний

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3777
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація