Родичі кажанів-поширювачів COVID-19: вчені знайшли чотири нових види ссавців

Родичі кажанів-поширювачів COVID-19: вчені знайшли чотири нових види ссавців

Фото: iflscience.com

Наразі їх вважають непричетними до пандемії коронавірусу.

Дослідники оголосили про відкриття чотирьох нових видів африканських листоносих кажанів. Вони є родичами тих, які переносили вірус, що викликав COVID-19.

Про це пише IFL Science із посиланням на журнал ZooKeys.

У світі снує понад 1,4 тис. видів кажанів, 25% з яких були знайдені лише за останні 15 років. Наразі мало відомо про те, як живуть та розвиваються ці ссавці, та як взаємодіють із навколишнім світом. Відсутність цих знань зменшує можливість захистити себе від хвороб, які здатні поширювати ці тварини.

Поширювачами COVID-19 вважають підковоносих кажанів з Китаю. Всього у країні налічують від 25 до 35 видів, однак досі невідомо, які саме з кажанів стали причиною пандемії коронавірусу.

Назва "листоносих кажанів" спричинена ретельно продуманими клапанами на шкірі носа, які вони використовують як радіолокатори для спілкування і відлову комах. Це сімейство поширене у Африці, Азії і Австралії, однак науці про них мало що відомо через відсутність досліджень і політичні хвилювання в районах, де їх знайшли.

Вивчення виду майже повністю засноване на музейних експонатах, які змогли знайти у Африці за кілька десятиліть. Результати дослідження показали, що види, які колись вважалися широко поширеними, складалися із кількох генетично схожих груп.

Знайдені види ще не мають офіційних назв, але вони дають уявлення про те, як багато нам ще належить дізнатися про кажанів в Африці. Вони не зіграли жодної ролі у пандемії коронавірусу, однак підковоподібні кажани, що стали причиною поширення вірусу, є їхнім "сестринським" сімейством. 

Кажани живуть в колоніях до 20 мільйонів, тож у них розвинене піклування одне про одного. Завдяки цьому патоген проходить від одного кінця колонії до іншого за короткий проміжок часу. 

Дослідники зазначають, що попри те, що поширювачами стали не нові види, а їхні родичі, вивчати їх потрібно, щоб попередити виникнення майбутнього спалаху.

Нагадаємо, дослідники виявили, що у різних груп кажанів роду і в деяких випадках на рівні сім'ї були власні унікальні штами коронавірусу. Це показало, що кажани і коронавіруси розвивалися разом протягом мільйонів років.

Повʼязані теми:

Наступна публікація