Перейти до змісту
Що буде з Apple? Компанію залишив Джоні Айв – саме він придумав зовнішній вигляд iPhone і не тільки
Тім Кук і Джоні Айв
Associated Press

Айв обіймав посаду головного дизайнера і пропрацював в компанії від 1992 року.

У четвер, 27 червня, головний дизайнер Apple Джонатан Айв оголосив про відставку – він пропрацював в компанії від 1992 року. Як пишуть західні технологічні і бізнес-видання, звільнення Айва – це кінець епохи, йому ми маємо дякувати за iPhone, MacBook, iMac, iPod чи Apple Watch, оскільки їхній дизайн придумав саме Айв. Чому він вирішив піти та що тепер буде з Apple – розповідаємо далі.

Людина з білої кімнати

Для багатьох Джоні Айв – це той самий чоловік з "білої кімнати", де Apple знімає свої рекламні ролики. Саме він спокійним голосом розповідав усім про нові продукти і пояснював, чим крутий новий iPhone і чому кожен новий гаджет – це інновація, якою потрібно захоплюватися. Як жартує письменниця Алісса Волкер, Айв "нарешті зможе вийти з білої кімнати".

Айв прийшов в Apple 1992-го року. Примітно, що Apple намагалася переманити молодого дизайнера протягом двох років. Увесь цей час Айв допомагав компанії створювати перші ноутбуки PowerBook. Для переходу в Apple британцеві довелося переїхати до США. А вже 1998-го року Стів Джобс призначив його старшим віце-президентом компанії з промислового дизайну. Вони обидва проводили багато часу в дизайнерській студії, яка з часом стала майже секретним об'єктом.

Джонні Айв_2
Associated Press
Стів Джобс представляє Джоні Айва, 2008 рік.

Між ними нерідко виникали суперечки, вони критикували ідеї один одного, однак разом вони розробили основні продукти Apple: iPod, iPhone, iMac, MacBook та інші пристрої, що сколихнули світ. На думку Айва, комп'ютери можуть виглядати сексуально, вони повинні бути зручними, простими і без надмірностей. "Почерк генія мінімалізму" – так у своїй книзі про Айва описував фірмовий стиль Apple головний редактор сайту Cult Of Mac Ліндер Кані.

Після смерті Джобса, коли очільником Apple став Тім Кук, Айв не просто залишився на передовій але й отримав набагато більше впливу, ніж раніше. Від 2012 року він був відповідальний не тільки за промисловий дизайн, але і за дизайн програмного забезпечення. Однак, він завжди залишався в тіні, якщо не вважати його постійних появ у рекламних роликах компанії.

У цих відео він завжди вмів пояснити, чому чергова новинка Apple змінить ваше життя і зробить його краще. Через те, що всі ролики писалися на білому тлі, дизайнер перетворився на героя багатьох пародій. Приміром, так могла б виглядати реклама McDonald's, якщо б він рекламував свої бургери в стилі Apple:

Однак, 2013-го року дизайнер опинився у вирі критики. Айв розробив новий зовнішній вигляд iOS, який не мав нічого спільного з тим, що було раніше. Замість реалістичних текстур в інтерфейсі з'явилася велика кількість градієнтних переходів від одного яскравого кольору до іншого, а об'ємні об'єкти змінилися плоскими.

Крім того, в інтернеті нерідко критикують Айва за те, що зовнішній вигляд його розробок має багато спільного з дизайном побутової техніки Braun. Навіть додаток "Калькулятор" в iPhone теж перегукується з реальним калькулятором Braun ET66. Втім, Айв і не заперечує того, що є шанувальником творця ідеї промислового дизайну Дітера Рамса, який працював у Braun.

Примітно, що Джоні Айв ніколи не хотів стати главою Apple. За словами одного з ексдизайнерів Apple, його ніколи не цікавило те, що пов'язано з управлінням компанією, тільки творчість. Послухайте, що він говорить про філософію дизайну:

Чому Айв пішов

Насправді епоха Айва в Apple не закінчилася після його оголошення про відставку, а набагато раніше. В розмові з журналом New Yorker Айв зізнався, що запуск Apple Watch у 2015 році дався йому особливо важко – він втомився.

Вже тоді Айв став поступово передавати обов'язки колегам. Він почав з'являтися в штаб-квартирі компанії спочатку два рази на тиждень, потім – і того рідше, іноді він навіть пропускав презентації нових продуктів Apple.

Джонні Айв_3
Associated Press
Джоні Айв (ліворуч) 1999 рік

Остаточно Айв покинув компанію тільки в червні 2019-го, заява про його відхід з'явилася на сайті Apple 27 червня. Зараз він заснував власну дизайнерську студію LoveFrom, одним з основних клієнтів якої й буде Apple. Тобто, співпрацю з компанією Айв не припиняє.

Що буде з Apple

Як пише Bloomberg, після повідомлення про відставку Айва, акції Apple на позабіржових торгах подешевшали майже на 1,5%, а капіталізація компанії знизилася на дев'ять мільярдів доларів.

Агентство також поки що не може передбачити, що чекає на компанію після звільнення Айва. Bloomberg зазначає, що Apple в її поточному становищі потребує не стільки вправних менеджерів, скільки молодих талановитих дизайнерів.

До того ж, компанії зараз вкрай необхідно придумати і розробити абсолютно новий проект, а не зациклюватися на розвитку вже існуючих.

За даними Bloomberg, Apple так і планує вчинити – компанія збирається зайнятися розробкою окулярів віртуальної реальності, проте вже без Айва на посту головного дизайнера.