У Гонконзі щури загадково заражають людей гепатитом: учені підозрюють подібне в усьому світі
ТСН.ua

Майже в усьому світі щурячий штам гепатиту Е навіть не шукають у людей.

У Китаї кілька років тому медики вперше виявили, що щури можуть заражати людей гепатитом. Це продовжує відбуватися й досі. Учені поки що не впевнені, як саме гризуни інфікують людей, але кажуть, що це може відбуватися де завгодно.

Про деталі загадкових інфікувань пише CNN.

Перший відомий випадок зараження щурячим гепатитом

2018-го експерти з інфекційних захворювань в університеті Гонконга зіткнулися з незвичайним пацієнтом. У 56-річного чоловіка, якому пересадили печінку, почалися проблеми з функціонуванням органу без видимої причини.

Тести показали, що його імунна система реагувала на гепатит Е. Але медики не знайшли в його крові людського штаму вірусу гепатиту Е (HEV) - таке захворювання печінки може супроводжуватися підвищенням температури, жовтяницю і збільшення печінки. Вірус існує в кількох різновидах, які циркулюють серед різних тварин. На той момент було відомо, що лише один з них заражає людину.

Щури в Гонконзі, щурячий гепатит_3
Associated Press
Попередження про отруту для пацюків на алеї в Гонконзі. Фото зроблене після виявлення другого інфікованого щурячим гепатитом.

Дослідники переробили тест, знову взяли аналізи пацієнта і знайшли в нього щурячий гепатит Е.

"Раптово у нас з'являється вірус, який може перейти від вуличних щурів до людей", - сказав доктор Сиддхарт Шрідхара, мікробіолог і один з дослідників, який зробив це відкриття. Це була така незвичайна і безпрецедентна інфекція, що команда зацікавилася, чи був це "разовий інцидент, чи лише один пацієнт опинився не в тому місці не в той час".

Але потім це сталося знову. І знову. Після першого випадку ще десятеро мешканців Гонконга дали позитивний результат на щурячий гепатит Е.

Останній пацієнт загнав дослідників у глухий кут

Останній випадок стався нещодавно, 30 квітня. Позитивний результат на хворобу отримав 61-річний чоловік з порушенням функції печінки. І ще можуть бути сотні заражених та недіагностованих людей, сказав Шрідхара.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, людський штам гепатиту Е зазвичай передається через фекальні забруднення питної води.

Але щурячий штам залишається загадкою: ніхто точно не знає, як люди заразилися. За два роки від моменту відкриття дослідники все ще не визначили точний шлях передачі від щурів до людини. У них є теорії – можливо, пацієнти пили забруднену воду або торкалися забруднених предметів. Ніщо з цього поки що не доведено.

Ба більше: останній випадок з 61-річним пацієнтом завів дослідників у глухий кут. У його будинку не було ані щурів, ані їхніх екскрементів, ніхто в будинку не мав симптомів хвороби, а сам чоловік нікуди не їздив останнім часом.

"З огляду на наявну епідеміологічну інформацію, джерело і шлях зараження не можуть бути визначені", - йдеться в заяві 30 квітня Гонконзького центру з охорони здоров'я. Чоловік все ще перебуває в лікарні, і розслідування триває

Що наука знає про щурячий вірус, а що – ні

Дослідницька група і міська влада намагаються краще зрозуміти цю нову загрозу для здоров'я від 2018 року. Вони мають певний прогрес. Їхні діагностичні тести були уточнені та поліпшені. Вони поширили інформацію серед представників охорони здоров'я, тож лікарі знають, що потрібно робити тести на щурячий гепатит. Також запущена кампанія з підвищення обізнаності серед громадськості.

Вчені тестують популяції щурів у всьому місту, аби спробувати ідентифікувати кластери, перш ніж вони зможуть перестрибнути на людей. Це показало, скільки гризунів в місті переносять щурячий HEV і в яких районах найбільше щурів.

Але багато ще залишається невідомим. Медики не знають, наприклад, як довго триває інкубаційний період хвороби - тобто коли в пацієнтів починають проявлятися симптоми після зараження. Дослідники все ще намагаються знайти лікування: препарат, який використовується для лікування людського варіанту гепатиту Е, дає неоднозначні результати на пацієнтах з щурячим HEV.

Щури в Гонконзі, щурячий гепатит_2
Associated Press
Щуряча отрута в Гонконзі.

І, звісно, найбільша загадка – як передається хвороба. Не знаючи, як вірус передається від щурів до людини, дуже важко запобігти подальшому інфікуванню, та й навіть розібратися у всіх даних, зібраних дослідниками. Наприклад, люди, які живуть в районах з великою кількість щурів, теоретично мали б інфікуватися частіше. Проте деякі хворі пацієнти приїжджають з районів з низькою кількістю пацюків.

"Ми знаємо, що щури в Гонконзі переносять вірус, і ми тестуємо людей та знаходимо його. Але як саме він перестрибує між ними: чи забруднюють щури їжу, чи в цьому бере участь інша тварина - ми не знаємо", сказав Шрідхара і назвав це "відсутньою ланкою".

Одним з рішень може бути просто позбутися від усіх щурів в Гонконзі, але знищення щурів – це справа довга, складна і насправді нездійсненна.

Поки що все, що може зробити влада, - це переконати людей вживати профілактичних заходів на кшталт миття рук перед їжею, зберігання продуктів в холодильнику, а також підтримка чистоти та проведення дезінфекцій в будинку.

Вірус може вражати людей всюди

Експерти вважають, що це не просто проблема Гонконга, та й з’явилася вона не нещодавно. Щурячий HEV може заразити людей в Нью-Йорку чи Парижі. Просто це невідомо, бо ніхто не перевіряє.

"У мене таке передчуття, що це триває вже давно", - сказав Шрідхара. Підтверджені у Гонконзі 11 випадків, ймовірно, лише верхівка айсберга, додав він. Лікарі змогли перевірити цих людей на щурячий гепатит, бо ті звернулися по медичну допомогу з симптомами або проходили обстеження. Але можуть бути сотні людей, хвороба яких лишилася недіагностованою.

Багато людей з гепатитом Е відчувають лише легкі симптоми, а подекуди навіть не знають про хворобу. Але вірус може мати серйозні наслідки для здоров'я - особливо для пацієнтів з ослабленим імунітетом. Молоді здорові люди без жоднихсупутніх захворювань можуть одужати самостійно, проте вразливі групи населення можуть заробити хронічний гепатит, а також пошкодження печінки і рубцювання тканин у майбутньому.

Крім 11 випадків в Гонконзі, в світі був підтверджений лише один інший випадок – у чоловіка в Канаді, який раніше подорожував Африкою. Згідно зі звітом за лютий 2019 року, він потрапив до лікарні після нудоти, сильної жовтяниці і запалення печінки та дав позитивний результат на щурячий HEV.

Випадків відомо мало: перейматися не слід?

Єдина причина, з якої вдалося виявити в чоловіка з Канади патоген - те, що лікарі використовували широкий тип тесту, який виявляє безліч ланцюгів вірусу гепатиту Е, повідомляють дослідники в звіті, який був опублікований в Журналі інфекційних захворювань. В іншому разі діагноз міг бути пропущеним.

Це проблема – у більшості країн не тестують на щурячий HEV, тому ймовірність пропустити хворобу велика. Для цього потрібен спеціалізований тест. Він не складний, але не сильно поширений. Раніше мало хто міг подумати, що щурячий гепатит загрожує людям.

Наприклад, в Європі "недостатня інформованість лікарів і погано стандартизована діагностика призвели до заниження показників" виявлення гепатиту Е, кажуть Корнелія Адлхох з Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC) і Саллі Бейліс з німецього Інституту Пауля Ерліха в листі, опублікованому в березні цього року в журналі Hepatology.

Щури в Гонконзі, щурячий гепатит_1
Associated Press
Пастка для пацюків встановлена у Гонконзі.

Тільки минулого року ECDC нарешті розробив керівні принципи для збирання даних та подання інформації про гепатит Е, йдеться в листі, але ці нові керівні принципи були зосереджені на людському варіанті вірусу і не містили даних про щурячий HEV. За словами Шрідхара, це "сліпа пляма" в діагностиці.

Це упущення і ймовірність того, що вірус заражає людей у ​​всьому світі за відсутності будь-яких заходів контролю, ставлять під загрозу деякі найбільш вразливі верстви суспільства – літніх людей, осіб з ВІЛ, пацієнтів з хронічними захворюваннями і багатьох інших.

"Цього не повинно бути", - сказав Шрідхара. "Нам потрібна постійна пильність в суспільстві, щоб контролювати цю незвичайну інфекцію. Я справді сподіваюся, що органи охорони здоров'я зроблять перший крок - і подивимося, наскільки населення насправді піддається впливу щурячого гепатиту Е"

Залиште свій коментар