Сестра Ніцше зробила його "батьком фашизму"

За даними нового дослідження, листи і праці Фрідріха Ніцше редагувала його сестра, яка була заміжньою за одним з ідеологів антисемітизму.

Фахівець з творчості філософа Фрідріха Ніцше, психолог Дрезденського університету Крістіан Німейер, дійшов висновку, що ідеологом фашизму та антисемітизму Ніцше зробила його сестра - Елізабет Ферстер-Ніцше.

За даними Німейера, жінка стала доглядальницею свого брата після початку його душевної хвороби, писала листи від його імені і редагувала його праці відповідно до власних антисемітських переконань.

Вивчивши в процесі роботи над книгою "Енциклопедія Ніцше" листи філософа і різні документи, Німейер вирішив, що не варто довіряти всім опублікованим висловам, листам і афоризмам Ніцше, тому що частина з них, ймовірно, фальсифіковані його сестрою.

"Ферстер-Ніцше робила все, що було в її силах, щоб створилося враження, ніби Ніцше розділяв її "праві" переконання. Наприклад, вона розповідала вигадані історії про Ніцше і писала підроблені листи від імені свого брата. Саме вона створила найжахливіший міф про те, що Ніцше є "хрещеним батьком фашизму", - переконаний Німейер.

Фрідріх Вільгельм Ніцше (1844-1900) - німецький філософ, поет, культуролог. У своїх роботах Ніцше різко критикував загальновживані ідеї релігії, культури і моралі, створивши власну етичну теорію. Ніцше писав, що людина повинна бути вищою за усілякі обмеження, мораль, повинна бути "надлюдиною".

Твердження про "надлюдину" стало однією з ідей, узятих на озброєння Третім рейхом. Творча діяльність філософа припинилася на початку 1889 року, коли він почав страждати від душевної хвороби, що проявлялася в неадекватній поведінці і манії величі. Причини цієї хвороби досі не відомі. У серпні 1900 року Ніцше помер в психіатричній лікарні.

Елізабет Ферстер-Ніцше була заміжньою за одним з ідеологів антисемітизму Бернардом Ферстером і не могла не розділяти його переконання, вважає учений.

У 1889 році Елізабет почала доглядати брата, враженого душевною хворобою. Саме тоді вона і стала, на думку Німейера, потроху редагувати його записи. А після смерті Ніцше в 1900 році сестра філософа як повноправний розпорядник його творчої спадщини почала переробляти її за власним розсудом.

За словами Крістіана Німейера, він з'ясував, що з 505 листів Ніцше, опублікованих Елізабет в 1909 році, тільки 60 від початку і до кінця написав сам учений. Багато з цих листів були сильно відредаговані його сестрою, а 32 вона взагалі написала сама.

Німейер вважає, що Ферстер-Ніцше при публікації листів свого брата прибирала не тільки його негативні вислови про неї, але і критику на адресу антисемітів - зокрема, патріарха німецького антисемітизму Теодора Фрітша, видавця, який випустив в 1920 році свою версію "Протоколів сіонських мудреців".

Елізабет Ферстер-Ніцше не тільки "вирізала" уривки з листів брата, але і додавала деякі вислови. Наприклад, завдяки підробленим нею цитатам, створюється враження, що Ніцше розділяв погляди французького філософа і засновника расистської теорії Артура Гобіно.

Німейер стверджує, що Елізабет редагувала не тільки листування свого брата, але і його праці. Наприклад, з книги "По той бік добра і зла" вона прибрала такий вислів: "Антисеміти не можуть пробачити євреям того, що у тих є "духовний початок". А під час редагування книги "Воля до влади" Ферстер-Ніцше вважала за краще опублікувати тільки 270 з 374 афоризмів свого брата, більшість з яких при цьому були нею перероблені.

На думку Німейера, тільки ранні роботи Ніцше можна так чи інакше зіставити з ідеологією фашизму, при цьому Ніцше ніколи не був антисемітом, як вважають завдяки прагненням його сестри.

Варто зазначити, що Німейер - не перший, хто говорить про втручання Елізабет Ферстер-Ніцше в праці філософа. Наприклад, в 1967 році група італійських науковців знайшла і опублікувала оригінали відредагованих сестрою філософа уривків з "Волі до влади".

При цьому завдяки наполегливості Елізабет Ферстер-Ніцше праці її брата та її саму дійсно оцінили в Третьому рейху. У 1934 році Гітлер кілька разів відвідав створений нею у Веймарі музей "Архів Ніцше", сфотографувався на порозі музею, цілуючи руку Елізабет, і оголосив "Архів Ніцше" центром націонал-соціалістичної ідеології. Фюрер також призначив Ферстер-Ніцше довічну пенсію за заслуги перед вітчизною, а коли вона померла, прийшов на її похорони.

Читайте також:

Щоденник нацистського "Янгола смерті" придбав онук в'язня Освенцима

Водій Гітлера розповів, як спалив тіло фюрера

Італійські вчені воскресять гігантського доісторичного бика

Нащадок Гітлера прийняв іудаїзм та переїхав до Ізраїлю

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: