Перейти до змісту
Скандал через безпеку FaceApp. Чи збирають спецслужби РФ селфі і що робити, якщо додаток для старіння вже на телефоні
Associated Press
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 19868

Користувачі можуть запросити видалення своїх даних у FaceApp – працює це поки що не дуже зручно.

Соцмережі завалені світлинами, на яких вашим друзям раптово стало 80 років. А ще зіркам, політикам, і персонажам серіалів. І хоча додаток для цього, FaceApp, з’явився ще 2017-го року, зараз він на небувалій хвилі популярності. На тлі цього також не вщухають суперечки щодо його безпечності. Основні причини занепокоєння: не дуже зрозуміло, які дані він збирає і що з ними може бути, а також російське походження додатку для "старіння". ТСН.ua розібрався, чи справді він є небезпечним і чи є приводи для паніки.

Всеосяжні та безстрокові права на ваші селфі

Додаток працює на основі нейромереж і розроблений російською компанією Wireless Lab, яку очолює росіянин Ярослав Гончаров – раніше він працював у "Яндексі".

Згідно з умовами користування FaceApp люди володіють власним "користувацьким контентом". Але у компанії є безмежна і безстрокова ліцензія використовувати цей контент як завгодно без жодної виплати  для користувачів.

Ви надаєте FaceApp безстрокові, безвідкличні, неексклюзивні, безоплатні, всеосяжні, повністю оплачені, такі, що підлягають передаванню та субліцензуванню права на використання, відтворення, зміну, адаптацію, публікацію, переклад, створення похідних продуктів, розповсюдження, публічне виконання та показ вашого Користувацького контенту та будь-яких імен, нікнеймів користувача або подібностей, наданих у зв'язку з вашим Користувацьким контентом у всіх медіаформатах і каналах, які зараз відомі або будуть пізніше розроблені, без компенсації вам. Коли ви публікуєте або іншим чином розповсюджуєте Користувацький контент через наші сервіси, ви розумієте, що ваш Користувацький контент та будь-яка пов'язана з ним інформація (наприклад, ваше ім'я користувача, місце розташування або фотографія профілю) буде видима громадськості
Умови користування FaceApp

Переклад людською мовою: FaceApp може робити з вашими селфі що заманеться.

Через що стільки галасу?

Від моменту запуску 2017 року додаток завантажили 86 млн користувачів в усьому світі через Apple App Store та Google Play. За останній тиждень, від 10 липня у FaceApp з'явилось понад 12,7млн нових юзерів. Популярність додатку у ці дні була вищою, ніж за весь час від початку року разом узятий. Саме віральність програми для "старіння" викликала таку пильну увагу - і, як виявилось, з програмою не все так просто.

Достеменно невідомо, чи завантажує FaceApp світлини у фоновому режимі. Наразі доказів цьому не знайшли спеціалісти з безпеки, заперечують це і творці додатку. До цього прикуто так багато уваги, адже у галереї можуть бути не лише фото ранкової кави, але й скріншоти банківских рахунків та інших документів.

Окрім цього, російський стартап FaceApp завантажує світлини користувачів у хмарне сховище, не попереджаючи про це. Тобто люди переважно не розуміють, що обробка фото відбувається не на телефоні.

FaceApp також вказує, що може зберігати світлини у сховищі протягом 48 годин. Стверджується, що це робиться для швидкості роботи додатку та оптимізації трафіку: наприклад, щоб переконатися, що користувач не завантажує двічі однакове фото.

Щойно щось завантажено у хмарне сховище - ви втрачаєте контроль над цим.

Інший привід для занепокоєння: додаток отримує доступ до фото, навіть за умови заборони доступу до них на телефоні – це стосується Айфонів. "Це не змова, але Apple могла б придумати й кращий спосіб для опису дозволу", - пише TechCrunch.

Найголовніше: за останні кілька років завдяки різноманітним віральним додаткам у фейсбуці і скандалу з Cambridge Analytica точно відомо, що дані не завжди використовуються з очікуваною метою і не завжди зберігаються належно, надійно, безпечно та приватно.

Додаток вже на телефоні: чи варто панікувати і що робити

Паніка шириться вже. Один з прикладів: глава безпеки Національного комітету демократичної партії США закликав кандидатів у президенти не встановлювати додаток, а якщо вони це зробили – видалити. Втім навряд чи є сенс у просто видаленні додатку. Окрім цього, ФБР вже закликали перевірити FaceApp.

"Ви можете опинитися на якомусь рекламному щиті десь у Москві, але ваше обличчя, скоріш за все, використають для відпрацювання якогось алгоритму штучного інтелекту із розпізнавання обличь", - каже Петро Кастадінов з видання "PhoneArena".

"Це однозначно дивно, що FaceApp зберігає ваші світлини для можливого "комерційного використання". Припускаємо, що вони можуть використовувати їх для навчання ШІ новим функціям, але хто знає: може ви вже на російському фотостоку!", - пише Vox.

"Тим не менш, для FaceApp головно метою збирання ваших даних, скоріш за все, є реклама. Нема жодних причин думати, що російська влада робить щось страшне з вашими фото", - одразу додає видання Vox.

Творці FaceApp запевняють, що не передають дані третім особам. За їхніми словами, усі дані зберігаються за межами Росії.

Також у FaceApp розповіли, що користувачі можуть запросити видалення своїх даних, хоча зручного способу це зробити поки що не існує. Запит можна відправити через мобільний додаток через "налаштування": там слід зайти у "підтримку", повідомити про помилку, вказавши "конфіденційність" у темі повідомлення.

Важливо, що увесь галас довкола FaceApp незабаром після низки гучних скандалів у сфері безпеки і технологій свідчить про те, що користувачі все ще не зрозуміли, що треба добряче подумати перед тим, як передати кудись свої конфіденційні дані. Окрім цього, не до кінця зрозуміло, як компанії збирають інформацію про нас і які права мають на неї.

Тож панікувати через один лише FaceApp не слід, але однаково обережно ставитися до всіх фотододатків і програм, що мають доступ до наших даних, однозначно треба. Технологічні компанії, безумовно, заслужили на шквал критики через свої неоднозначні умови користування. Так само як і самі користувачі за свою легковажність.

Відео Мода на старість: чим небезпечний додаток FaceApp

Нова хвиля популярності мобільного додатку FaceApp перетворила стрічки соцмереж, на пансіонат для людей літнього віку. Адже основна фішка цієї програми в тому, що вона може зістарити обличчя на фото. Кого з відомих українців встигли зістарити і яку загрозу несе цей додаток – дивіться у відео.

Мода на старість: чим небезпечний додаток FaceApp