Сонце поставило рекорд "спокою"

Цей цикл рекордний, попередній рекорд був під час 15-го сонячного циклу, який продовжувався з 1913 по 1923 рік.

Нинішній 23-й цикл сонячної активності (почався в 1996 році) став рекордним за "спокоєм" за всі 160 років спостережень - сумарне число днів без плям на Сонце, які традиційно вважаються головним проявом активності, за даними на 1 вересня, досягло 706 днів, повідомляється на сайті російської орбітальної сонячної обсерваторії "Тесіс", створеної ученими Фізичного інституту імені Лебедева (ФІАН).

"Цей цикл рекордний, попередній рекорд був під час 15-го сонячного циклу, який продовжувався з 1913-го по 1923 рік. Тоді було 698 днів без плям", - пояснив провідний науковий співробітник ФІАН, доктор наук Сергій Богачов.

Крім того, Сонцю не вистачило буквально пари днів, щоб поставити ще один рекорд - найтриваліший безперервний період без плям за останні десятиліття. "Порожнє" Сонце спостерігалося протягом 49 днів - з 12 липня по 1 вересня. Попередній тривалий період спокою був в 2008 році і продовжувався 51 день.

Перша з 11 липня пляма з'явилася в перший день осені - група, що одержала в каталозі Національної Океанічної і Атмосферної Адміністрації США (NOAA) номер 1025 і яка складається всього з двох плям, сформувалася у вівторок в північній півкулі Сонця у його східного лімба.

Систематичні спостереження сонячних плям ведуться з 1749 року, але безперервним вважається ряд, що починається з 1849 року - вважається, що з цього року в спостереженнях не був пропущений жоден день.

За ці 160 років найглибший "провал" був зареєстрований майже 100 років тому - в 1913 році. Тоді Сонце залишалося "порожнім" протягом 92 днів - з 8 квітня по 8 липня. Наступний по тривалості період спокою, який спостерігався в 1901 році, складав всього 63 дні. На третьому місці - "провал" в 1879 році, що продовжувався 54 дні.

"Близькість трьох рекордних провалів в плямостворенні не випадкова. За сучасними уявленнями це вважається доказом наявності у Сонця, окрім добре відомого 11-річного періоду, ще і глобальніших циклів - вікових і навіть тисячолітніх. Саме їх сходження в одній крапці, як вважається, може приводити до тривалих багаторічних спадів сонячної активності, найвідомішим з яких є мінімум Маундера, що продовжувався з 1645 по 1715 рік і співпав з малим льодовиковим періодом", - мовиться в повідомленні на сайті.

Нинішній рекорд спокійний стан Сонця викликає великий інтерес, відзначають учені. До 2012 року - прогнозованого раніше року сонячного максимуму - залишається трохи більше трьох років.

"В зв'язку з цим найцікавішим є питання, чи зможе Сонце вийти на очікуваний рівень активності за такий короткий час або ми, дійсно, потрапили на історичну епоху, коли на наших очах сходяться в одній крапці декілька мінімумів вікових і тисячолітніх циклів", - відзначають дослідники.

Нагадаємо, фахівці американського космічного агентства NASA отримали перші дані про те, що Сонце увійшло зараз до нового циклу підвищеної активності.

Спостереження показують, що наступні п'ять років для мешканців Землі будуть дуже спекотними.

Читайте також:

Сонце увійшло до циклу підвищеної активності

У Каліфорнії засвітять маленьке штучне сонце

Сонце позбулося плям

tsn.ua/nauka/sontse-pozbulosya-plyam.html

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: