SpaceX знову готується запустити космонавтів NASA на МКС: місію називають історичною, і ось чому

SpaceX знову готується запустити космонавтів NASA на МКС: місію називають історичною, і ось чому

Фото: ТСН.ua

Уперше за майже десятиріччя США відправлять своїх астронавтів на МКС без допомоги РФ. Уперше подорож здійснить приватна компанія.

NASA і SpaceX готуються відправити двох космонавтів на Міжнародну космічну станцію. Місія може стати історичною та змінити майбутнє космічних досліджень. По-перше, у разі її успіху зруйнується монополія Росії на космічні подорожі. По-друге, уперше приватна компанія відправить людей в космос. Також вона відкриває шлях для низки амбітних проєктів NASA і SpaceX.

Перша спроба запуску відбувалася 27 травня, але політ довелося скасувати за 16 хвилин до старту. Екіпаж був готовий, технічних проблем не було, але підвела погода. Запуск відклали на 30 травня.

ТСН.ua розповідає подробиці історичної космічної подорожі.

Як мета місії?

Місія, відома як Demo-2, дозволить США знову відправити людей у космос. У NASA кажуть, що в неї демонстраційний характер: має показати здатність SpaceX доправляти астронавтів на космічну станцію і назад. Це останній великий крок для того, аби SpaceX отримала сертифікацію в рамках Програми комерційних екіпажів NASA для більш довготривалих пілотованих польотів у космос.

Про важливість місії свідчить й те, що її вирішили не скасовувати навіть під час пандемії коронавірусу. Під час запуску буде присутнім президент США Дональд Трамп.

Чому США не відправляли людей до космосу?

2010-го США почали згортати свою програму космічних шатлів, що виводили астронавтів на орбіту протягом трьох десятиліть. Вони вирішили зосередитися на створенні технологій для польотів на Місяць і Марс.

Тоді NASA попросила приватні компанії, такі як Space X і Boeing, розробити технології для польотів у космос. До цього моменту єдиним способом потрапити на орбіту для американців була Росія. Астронавтів відправляли з космодрому Байконур на російських кораблях "Союз". Щороку це ставало дедалі дорожчим: якщо спочатку, 2010-го, це обходилося американцям у 30 млн за політ, то 2020-го - вже 90 млн.

Кого відправлять на МКС?

На станцію відправлять двох досвідчених астронавтів Роберта Бенкена і Дугласа Герлі. Вони брали участь у випробуваннях капсули Crew Dragon. 

Герлі був льотчиком-винищувачем в Корпусі морської піхоти США, а востаннє здійснював останній політ на шатлі "Атлантіс" 2011-го, перш ніж програму зупинили.

Роберт Бенкен (ліворуч) та Дугласа Герлі (праворуч) у скафандрах SpaceX / Фото: SpaceX

До NASA Бенкен був інженером з льотних випробувань ВПС США і провів у космосі трохи більше 29 днів, зокрема 37 годин у відкритому космосі.

Бенкен буде командиром місії і візьме на себе відповідальність за стикування і розстикування капсули з МКС. Герлі відповідатиме за запуск і посадку капсули як командир Crew Dragon.

Чоловіки будуть у скафандрах, розроблених SpaceX разом з голлівудським дизайнером костюмів Хосе Фернандесом. Нові скафандри сильно відрізняються від звичних – вони зовсім не громіздкі, а дуже лаконічні і навіть стильні.

Як космонавти дістануться до МКС?

Ракета Falcon 9 злетить з майданчика 39A Космічному центру імені Кеннеді у Флориді. На ній буде перебувати космічний корабель Crew Dragon з Бенкеном і Герлі всередині.

Незабаром після старту ракета розділиться на те, що називається першим ступенем і другим ступенем. Перший ступень повернеться на Землю. Це така "фішка" SpaceX - потім ступінь можна буде використати повторно, якщо все відбудеться за планами. Друга частина ракети продовжить подорож разом з Crew Dragon.

Опинившись на орбіті, екіпаж відокремиться від другого ступеня і попрямує до МКС - на це піде близько 24 годин.

Фото: ТСН.ua

Що вони будуть робити на станції?

Бенкен і Герлі протестують системи контролю, дисплеї, і решту елементів Crew Dragon. Це їхня головна місія.

Потім вони приєднаються до колег, які вже перебувають на МКС, та стануть членами команди Expedition 63. Окрім випробувань Crew Dragon, вони будуть виконувати інші завдання, пов'язані з космічною станцією.

Як і коли астронавти повернуться?

Очікується, що місія Demo-2 триватиме від одного до чотирьох місяців. Водночас у NASA кажуть, що її тривалість залежатиме від того, коли наступний комерційний екіпаж зможе вирушити на МКС. Космічний корабель зможе залишатися на орбіті не менше 210 днів.

Коли прийде час повертатися, екіпаж Crew Dragon з астронавтами на борту автономно розстикується з МКС і залишить її. Незабаром після запуску двигунів для повторного входу в атмосферу Землі космічний корабель розгорне чотири парашути, щоб уповільнити спуск. Він має приземлитися в Атлантичному океані, недалеко від узбережжя Флориди. Рятувальний корабель SpaceX під назвою Go Navigator чекатиме поблизу, щоб забрати космонавтів.

Що далі?

Якщо місія буде успішною, SpaceX дозволять виконати більше пілотованих польотів на космічну станцію в рамках контракту з NASA на 2,6 млрд доларів.

У Boeing також є аналогічна угода з космічним агентством на суму 4,2 мільярда доларів за доправлення космонавтів на МКС, але її капсула буде не готова до запуску принаймні рік.

Водночас у SpaceX і NASA є свої амбітні проєкти. NASA хоче повернути людей на Місяць у найближчі чотири роки, а вже за десять - відправити людей на Марс. Оскільки МКС - єдине місце, де можна ретельно вивчити підготовку до місії, збільшення присутності там відіграє важливу роль у цих планах.

У SpaceX хочуть використовувати Crew Dragon для космічного туризму і приватних комерційних рейсів на Міжнародну космічну станцію, тож компанії треба для початку довести безпечність кораблів. 

Де дивитися?

30 травня о 22:22 за київським часом має розпочатися запуск. NASA та SpaceX будуть вести прямі трансляції. Вони розпочнуться за кілька годин до запуску -  можна буде побачити підготовку космонавтів та почути розмови з фахівцями.

Дивитися онлайн запуск NASA та SpaceX можна тут:

Як взагалі влаштоване життя на МКС? Почистити зуби, вимити волосся, поснідати - ці звичні справи земляни здійснюють щодня, не замислюючись, як складно робити це в умовах невагомості за обмежених ресурсів.

Астронавти проводять в середньому шість місяців, живучи і працюючи з багатонаціональною командою у, мабуть, найкрутішому офісі Сонячної системи. Розповідаємо, як це - жити на Міжнародній космічній станції.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Наступна публікація