Проміжних господарів COVID-19 поки що не вдалося визначити.
Вчені намагаються з’ясувати, які ж види передали людині COVID-19, оскільки попередні дослідження встановили, що інфекція переходить від свого початкового тваринного носія до проміжного виду-господаря, а лиш потім передається людині.
Як повідомляє The Scientist, саме виявлення проміжних видів-господарів дасть вченим розуміння еволюції та патогенезу вірусу.
Зазначається, що SARS-CoV-2, вірус, який викликає COVID-19, належить до того ж сімейства вірусів, що і SARS-CoV та MERS-CoV, які вперше виявили у кажанів, перш ніж ті через проміжних господарів передали вірус людині.
Тобто не кажани передали вірус людині, а вони передали його проміжному виду (господарю), який вже і передав COVID-19 людині. І зараз дуже важливо виявити цей проміжний вид.
"Наразі ми не маємо жодних доказів того, хто є проміжним господарем", - каже Вільям Кареш, виконавчий віцепрезидент з питань охорони здоров'я та політики Альянсу EcoHealth.
Так, спалах SARS у 2003 році розпочався з передавання вірусу між кажанами та віверами (тварини поширені в місцях проживання в південно-східній Азії), які потім передали його людям. Так само вважається, що проміжним господарем під час спалаху MERS у 2012 році були верхові верблюди.
Однак, проміжних господарів COVID-19 поки що не вдалося визначити.
Поки пандемія коронавірусу триває, вчені використовують моделі для пошуку потенційних проміжних господарів.
Нещодавній документ із лабораторій Ральфа Барика (США) та Фанг Лі, опублікований у "Журналі вірусології", використав SARS-CoV 2003 року як шаблон для імітації структури ключових білків COVID-19 та передбачення, до яких інших видів міг би передатися штам вірусу, таким чином, як і у людей.
Виявилося, що свині, тхори, коти, орангутани, мавпи, деякі види кажанів і люди мають подібний рівень сприйняття до SARS-CoV-2. Тобто ці тварини можуть бути потенційними проміжними господарями коронавірусу, які і передали його людині.
Також вчені не виключають і віверів як проміжних господарів COVID-19. Інша група дослідників вважає, що панголіни, змії та черепахи можуть бути можливими проміжними господарями SARS-CoV-2.
Гіпотеза полягає в тому, що нинішні спалахи почалися у кажанів, потім перейшли до іншого виду. І лише потім до людини. Вченим необхідно з’ясувати цей ланцюг передавання коронавірусу, щоб пришвидшити тестування вакцин та препаратів на тваринах, які передали COVID-19 людині.
Нагадаємо, спалах коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.
Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву новому вбивчому коронавірусу з Китаю - COVID-19. У самому Китаї його раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.
Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.
В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом.
Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:
- уникати контактів з тваринами;
- не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
- уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
- регулярно та ретельно мити руки.
Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.