Наразі вже жоден з інсектицидів не може зменшити популяцію тарганів.

Таргани стають дедалі сильнішими. Схоже, лише питання часу, коли вони переможуть нас. Таку тривогу викликає нещодавнє дослідження, згідно з яким таргани стають стійкими до інсектицидів.

Воно опубліковане у журналі Scientific Reports.

"Це неусвідомлена раніше проблема з тарганами", - каже Майкл Шарф з Університету Пердью, який керував дослідженням. "Таргани, розвиваючи стійкість до окремих класів інсектицидів одночасно, зроблять контроль над цими шкідниками практично неможливим за допомогою одних лише хімічних речовин", - додав учений.

Як дослідники вивели надтарганів

Учені протягом півроку проводили експеримент у квартирах з тарганами в американських Індіані та Іллінойсі. Вони застосовували три засоби – абамектин, борну кислоту і тіаметоксам. Інсектициди використовували поодинці і в різних комбінаціях.

З'ясувалося, що жоден з варіантів застосування не зменшує популяцію тарганів. Так, під час застосування одного чи двох засобів кількість тарганів навіть трохи зросла, а коктейль з трьох інсектицидів просто утримував їхню чисельність.

Тарган поруч з отрутою
Тарган поруч з отрутою

Але це виявилось не найгіршим. Дослідники помітили, що у тарганів надзвичайно швидко розвивається резистентність до всіх засобів.

Пізніше вони підтвердили ці результати під час лабораторних випробувань. Найбільш дивовижне,  що деякі таргани здобули стійкість класів інсектицидів, з якими вони навіть не контактували.

"Ми побачили зростання стійкості подекуди у чотири чи шість разів лише за одне покоління. Ми не думали, що подібне може відбутися настільки швидко", - сказав Шарф.

У чому небезпека

Комахи з надімунітетом можуть передати свою стійкість нащадкам. Водночас за своє коротке життя самка таргана може подарувати життя від 200 до 300 нащадкам. Тож потрібно лише трохи часу, аби вся популяція стала стійкою до інсектицидів. І тоді винищувані стануть винищувачами.

Зазначимо, що людство ненавидить цих комах не просто так. Звичний усім тарган прусак – всесвітній шкідник, що живе винятково у людському середовищі.  

Водночас він є серйозною загрозою для здоров'я людини. Таргани переносять десятки видів бактерій – серед них кишкова паличка і сальмонела, що призводять до захворювань. Їхні слина, кал і частини тіла, що залишаються у місцях їхнього проживання, можуть викликати алергію і астму – особливо у дітей.

Що тепер робити

Команда Шарфа прийшла до очікуваного висновку, що проблема з тарганами складніша в районах з низьким доходом і в інших місцях, де ефективна боротьба з шкідниками недоступна.

Комплексний підхід до боротьби зі шкідниками має вирішальне значення, сказав Шарф. Він рекомендує поєднувати хімічну обробка з фізичними методами – такими як, пастки та спеціальні пилососи. Окрім цього, важливими є профілактичні заходи, такі як дотримання правил санітарії.

"Деякі з цих методів дорожчі за використання самих лише інсектицидів, але якшо ці засоби не можуть контролювати чи нищити популяцію тарганів, ви просто викидаєте гроші на вітер", - сказав Шарф.

Таргани були на цій планеті за мільйони років до людей. Вони розвиваються, тож і маємо – інакше вони будуть тут і за мільйони років після нашого зникнення.

Раніше учені передрекли катастрофічні наслідки для Землі та людства через "комашиний Апокаліпсис". Вже за століття на планеті може зовсім не залишитись комах. Сільське господарство, інтенсивне використання пестицидів, зміни клімату - основні причини цього. Також дослідники розповіли, що може зробити кожна людина для запобігання цій масовій загибелі.

ВідеоУкраїна потерпає від нашестя тарганів

Залиште свій коментар