Ідеться про рак сечовивідних шляхів, особливо розповсюджений серед жителів острова.
Китайські народні зілля на основі екстрактів кирказона виявилися головною причиною високого рівня захворюваності на рак сечовивідних шляхів серед жителів острова Тайвань, де ці препарати вкрай популярні і їх обіг нічим не обмежений. Про це заявляють біологи в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Кирказону часто знаходили застосування в знахарстві і в релігійних обрядах багатьох народів світу. Стародавні люди вірили, що екстракт з листя і стебел цих рослин допомагає жінкам успішно народжувати дітей, рятує від зміїної отрути і багатьох інших недуг.
Клітини кирказонів містять токсичну речовину – аристолохову кислоту, хронічне вживання якої призводить до нефропатії – порушення нормальної роботи нирок.
Група біологів під керівництвом Еун-Шіау Пу з Національного університету Тайваню в місті Тайбей звернула увагу на те, що на острові Тайвань спостерігається найвища в світі частота захворювання на рак сечовивідних шляхів. При цьому серед його жителів поширена традиція самолікування ліками на основі кирказона.
За соціальним опитуванням, близько третини з 200 тисяч опитаних жителів Тайваню вживали або вживають лікувальні зілля на основі екстрактів Aristolochia.
Молекули аристолохової кислоти можуть з'єднуватися з молекулами ДНК в клітинах сечовивідних шляхів та інших частин тіла і тим самим викликати "перестановки" у їх структурі.
У деяких випадках заміна правильного нуклеотиду – "цеглинки" ДНК – на неправильний може призвести до фатальних мутацій.
Як вважають Пу і його колеги, уряд Тайваню та інших держав повинні стежити і обмежувати поширення препаратів на основі кирказон, "щоб уникнути появи великої проблеми для здоров'я суспільства".