Течія Гольфстрим рекордно сповільнилася і стала слабкою: чому це може загрожувати катастрофою

Течія Гольфстрим рекордно сповільнилася і стала слабкою: чому це може загрожувати катастрофою

Фото: Alan J Scullard

Науковці вважають, що до цього призвів вплив людини на навколишнє довкілля. Якщо глобальне потепління прискориться - океанська течія може повністю зупинитися.

Система атлантичної течії Гольфстрим, яка несе тепло до Європи, стала слабшою, ніж будь-коли за останнє тисячоліття. Це може призвести до катастрофічних наслідків для деяких європейських країн, таких як Велика Британія та Ірландія.

Згідно з новим дослідженням, опублікованими Nature Geoscience, система Гольфстриму значно сповільнилася - вона не була такою слабкою вже 1600 років.

"Система Гольфстриму працює як гігантська конвеєрна стрічка, транспортуючи теплу поверхневу воду з екватора на північ і відправляючи холодну воду з низькою солоністю назад на південь. Вона переміщує майже 20 мільйонів кубічних метрів води на секунду, майже в сотню разів більше потоку Амазонки", - пишуть дослідники.

За підрахунками дослідників, від середини XX століття система сповільнилася на 15%. Вчені вважають, що уповільнення Гольфстриму викликано глобальним потеплінням. Справа в тому, що течія рухається завдяки щільній солоній воді, але легша прісна вода порушує цей процес. Існують побоювання, що рясні дощі і інтенсивне танення льодовиків може повністю зупинити Гольфстрім в майбутньому.

Якщо Гольфстрим повністю зупиниться, то велика частина Європи замерзне (на основі цього сценарію навіть був знятий фільм-катастрофа "Післязавтра"). Крім цього, скупчення води, яка в цей час переноситься на північ, прискорить підняття рівня моря уздовж східного узбережжя США, що прискорить затоплення Флориди.

Нагадаємо, що у Техасі після екстремальних морозів знайшли мертвими сотні кажанів. Також постраждала від холодів і місцева дика природа. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація