У 75 разів яскравіша, ніж зазвичай. Чорна діра в центрі нашої галактики раптово спалахнула, і ніхто не знає чому

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Астрономи до кінця не можуть розібратися, що змусило об'єкт так світитися.

Надмасивна чорна діра, яка розташована в центрі нашої галактики, різко спалахнула яскравим світлом, що перевищує свій звичайний стан у 75 разів. Загадкове космічне явище вчені зафіксували в ніч проти 13 травня 2019, повідомляє CNN.

Астроном Туан До і його колеги спостерігали за об'єктом Стрілець А* – надмасивною чорною дірою в центрі Чумацького Шляху – за допомогою телескопа Кека на вершині гори Мауна-Кеа (Гаваї).

Всього за дві години вони стали свідками того, як чорна діра стала в 75 разів яскравішою в ближньому інфрачервоному діапазоні світлового спектру.

"Яскравість Sgr A* весь час змінюється, стаючи то яскравішою, то тьмянішою у проміжку від декількох хвилин до декількох годин – в основному вона мерехтить як свічка", – описав До спостереження.

Це є найбільшою подією за більш ніж 130 випадків спостережень. Препринт статті, присвячений спостереженням вчених, доступний на сайті arXiv.org. Астрономи поки не можуть точно сказати, чому це відбулося.

Передбачається, що підвищена яскравість Стрільця А* пов'язана зі збільшенням тепла акреції речовини на чорну діру, що це могло бути викликано збуреннями, створеними зіркою S2, яка в липні минулого року зблизилася з чорною дірою на відстань 17 світлових годин.

Інша версія пов'язана з впливом газопилової хмари G2, яка зблизилася з чорною дірою в кінці 2013 року. Однак, зафіксований характер зміни потоку випромінювання від Стрільця А* відрізняється від раніше накопичених даних.

Очікується, що розібратися в причинах розбіжностей астрономам допоможуть спостереження за Стрільцем А* за допомогою космічних телескопів "Спітцер", "Свіфт", "Чандра" і системи радіотелескопів ALMA, які були проведені влітку. Дослідники зазначають, що для чорної діри потрібно оновити статистичні моделі.

"Можливо, чорна діра прокидається – ми багато чого ще не знаємо на цей момент, тому нам потрібно більше даних, щоб зрозуміти, чи є те, що ми спостерігали, грандіозним відкриттям або це короткочасне явище", – сказав До.

Стрілець A* (Sgr A*) у 4,2 мільйона разів масивніша за Сонце і розташована на відстані 26 тисяч світлових років від нього. Хоч світло не може виходити за її межі, астрономи можуть спостерігати взаємодію діри з яскравими зірками або пиловими хмарами, що її оточують.

Це найближча до нас чорна діра такого типу, що робить її одним з найбільш цікавих астрофізичних об'єктів для спостережень – вони ведуться вже понад 20 років. Завдяки спостереженням ми знаємо, що Sgr A* оточена акреційним диском з гарячого газу.

Відео Вченим вперше в історії вдалося сфотографувати ореол світла навколо чорної діри

Відкриття, яке може змінити наше уявлення про Всесвіт. Ученим вперше в історії вдалося сфотографувати ореол світла навколо чорної діри. Це фото наочно підтверджує теорію відносності Альберта Ейнштейна. Про приголомшливі результати дослідження – у сюжеті.  

Вченим вперше в історії вдалося сфотографувати ореол світла навколо чорної діри

Залиште свій коментар

Вибір редакції