У Китаї ув’язнять ученого за скандальний експеримент з генною модифікацією дітей
Команда не мала потрібних сертифікатів і порушила норми науки та етики.
© скриншот з відео
У Китаї до трьох років ув’язнення засудили ученого Хе Цзянькуя, який створив перших у світі дітей з "відредагованими генами".
Про це повідомляє The Guardian.
У листопаді 2018-го вчений заявив, що використав технологію редагування генів Crispr-Cas9 для "модифікації" ембріонів дівчат-близнюків – це мало "подарувати" їм вроджений імунітет до ВІЛ.
Експеримент викликав обурення в наукових колах через свою невиправданість та неетичність.
Тепер суд визнав його незаконним. Окрім ув’язнення, ученого покарали штрафом у три мільйони юанів – понад 10 мільйонів гривень.
Покарання також отримали члени команди Хе Цзянькуя – вони отримали менші терміни ув’язнення та штрафи. Так, дослідника Чжан Женьлі засудили до двох років в’язниці та оштрафували на мільйон юанів, а другого колегу ученого Цинь Цзіньчжоу - до 18-місячного ув'язнення з дворічним відтермінуванням і штрафу в 500 тисяч юанів.
Як вирішив суд, усі троє не мали сертифікатів медичних фахівців, навмисне порушували національні норми в області наукових досліджень заради "слави та багатства" та "перейшли етичну межу".
Зазначимо, технологія генетичного редагування CRISPR була відкрита в 2012 році. Її суть – у використанні "молекулярних ножиць" для зміни нитки ДНК, з якої непотрібні ділянки або видаляються, або замінюються іншими. Саме цю технологію використав китайський вчений.
Редагування генів теоретично може допомогти уникнути спадкових захворювань за допомогою видалення або зміни генів в ДНК. Подібні експерименти зараз проводять на дорослих, проте у багатьох країнах генетичні маніпуляції з ембріонами законодавчо заборонені. Противники подібних експериментів вважають, що зміна геному ембріона може завдати шкоди наступним поколінням і викликати непередбачувані мутації.