У космосі виявили бомбу сповільненої дії

Вчені виявили в космосі подвійну систему, одна частина якої "краде" матерію в іншої, що невдовзі призведе до вибуху.

У космосі виявили бомбу сповільненої дії
Хмари пилу навколо V445. Фото ESO
Астрономи з Європейської південної обсерваторії (ESO) виявили космічну бомбу уповільненої дії - подвійну систему, в якій один з компаньйонів, білий карлик, готується вибухнути.

У рамках роботи вчених цікавив об'єкт V445, розташований на відстані 25 тисяч світлових років від Землі в сузір'ї Корма. У листопаді 2000 року яскравість даного об'єкта збільшилася в 250 разів - народилася нова зірка. При цьому в спектрі випромінювання об'єкта майже повністю відсутній водень, що не характерно для нових.

Подальші спостереження V445 за допомогою комплексу оптичних телескопів VLT дозволили визначити, що перед вченими не просто нова зірка, а об'єкт, який готується стати суперновою типу Іа.

Справа в тому, що V445 являє собою подвійну систему, що складається зі звичайної зірки і білого карлика. Карлик краде у сусіда матерію, поступово набираючи масу. При цьому, в деякий момент, коли маса перевищить певну межу (межа Чандрасекара), станеться вибух наднової. Однак, якщо щільність матерії навколо карлика стає занадто високою, то в оболонці починаються реакції, які можуть призводити до вибухів. Саме такий викид спостерігали вчені в 2000 році.

За словами дослідників, виявлений об'єкт не тільки надає унікальну можливість поспостерігати підготовку до вибуху наднової, але і допоможе відповісти на питання: як швидко після подібних вибухів карлики повторно набирають масу.

Комплекс VLT складається з восьми телескопів. Чотири 8,2-метрових мають власні імена: Анта, Куйен, Меліпал і Йепун, що на мові індіанців Мапуче означає "Сонце", "Місяць", "Південний хрест" і "Венера". Ще чотири 1,8 метрових телескопа власних назв не мають. Всі інструменти розташовуються на висоті понад 2,6 кілометра над рівнем моря.
 

Читайте також:

Гігантський телескоп зняв кіно про роботу Сонця

NASA обстріляло Місяць і знайшло там воду

Атлантиду майя знайшли на дні озера в Гватемалі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: