Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У космосі знайшли "чисті" хмари водню з часів народження Всесвіту

Астрономи виявили "чисті" хмари молекулярного водню в ранньому Всесвіті, в яких відсутні значні домішки важких елементів.

Американські астрономи вперше знайшли у космосі хмари "чистого" молекулярного водню - найдавнішого будівельного матеріалу Всесвіту.

Вчені вважають, що їхнє відкриття може зажадати перегляду існуючих теорій "металізації" Всесвіту - цілком можливо, що наднові розпилювали важкі елементи не так ефективно, як вважалося раніше.

"Астрономи витратили багато десятиліть на пошук хоча б одного об'єкта у Всесвіті, в якому не було б металів. Незважаючи на всі зусилля, ми наштовхувалися на бар'єр в 1 тисячну частки металів, яка міститься в нашому Сонці. Виявлені хмари первинного газу містять в десятки разів менше металів і є "найчистішим" об'єктом у Всесвіті", - заявив один з учасників групи Ксав'є Прочаска з університету штату Каліфорнія в місті Санта-Круз (США).

Читайте: Астрофізики розкрили таємницю магнітного поля на Місяці

Група астрономів під керівництвом Мішеля Фумагаллі з університету штату Каліфорнія в місті Санта-Круз (США) виявила хмари "чистого" первинного газу, вивчаючи світіння квазарів J113418.96 +574204.6 і Q0956 +122 за допомогою спектрометра HIRES на першому телескопі гавайської обсерваторії імені Кека.

Квазари є найяскравішими ядрами галактик, в центрі яких перебувають надмасивні чорні діри, що "перемелюють" зірки та інші форми матерії і виділяють частину отриманої енергії у вигляді надпотужних пучків випромінювання. Завдяки цьому світло квазарів залишається помітним навіть через кілька мільярдів років польоту.

Зокрема, Фумагаллі і його колеги "спіймали" світло квазарів, що залишило ядро ​​стародавніх галактик ще в епоху "дитинства" Всесвіту, приблизно 11,9 мільярда років тому, через 2 мільярди років після Великого Вибуху.

Вчені проаналізували спектр випромінювання цих об'єктів і виявили, що на своєму шляху світло квазарів зустріло хмари молекулярного газу з червоним зміщенням 3,41 і 3,21, що відповідає відстані в 11,8 і 11,6 мільярда світлових років.

Читайте: Астрономи вигадали новий спосіб пошуку інопланетян

За розрахунками вчених, ці хмари складалися з молекул "звичайного" водню і мікроскопічних кількостей "важкого" дейтерію, а лінії поглинання більш важких елементів були відсутні.

Астрономи розрахували ступінь іонізації цих "зародків" зірок і оцінили частку важких елементів в їх складі.

Частка металів у першій хмарі виявилася в тисячу разів нижчою від типових значень для скупчень молекулярного газу, віддалених на 10 мільярдів років від Землі і більше, а в другій - в 100 разів.

Подібна концентрація металів асоціюється з так званими зірками популяції III, які населяли перші галактики. Наразі ні одна така зірка так і не була знайдена вченими.

Співвідношення водню і дейтерію в цих хмарах збігається з теоретично передбаченими значеннями, які обчислені за допомогою даних про ранній Всесвіт, отриманих американським зондом WMAP.

Як вважають астрономи, "чисті" хмари свідчать про різні темпи металізації ранніх галактик - в деяких регіонах цей процес йшов швидше, ніж в інших.

Читайте також:

Життя на Марсі існувало лише під землею

Вчені знайшли на супутнику Сатурна життя

NASA опублікувало унікальні кадри Землі з космоса (відео)

Астрономи розгадали секрет найстарішої наднової зірки

Залиште свій коментар

Вибір редакції