У Польщі перепоховали Миколу Коперника

Науковці 200 років шукали могилу автора фундаментального відкриття в історії людства. Нарешті Польща віднайшла рештки свого видатного сина та перепоховала.

У Польщі перепоховали одного з найбільших геніїв у історії людства Миколу Коперника.

Один з найвідоміших вчених в історії людства, Микола Коперник прожив 70 років і помер ще у травні 1543 року. Коперник - автор фундаментального відкриття в історії людства - він довів, що земля обертається навколо сонця, а не навпаки.

Новий надгробок над могилою Коперника символізує Всесвіт.

Труна з його рештками проїхала через 8 міст і містечок, пов'язаних з біографією Коперника. Зупинки робилися у замках і костелах, десь на день, а десь - на кілька місяців. Поховальний процес розтягнувся на 5 місяців. Саме поховання провели у соборі містечка Фромборк, де він був каноніком, і в якому помер.

"Каноніка ховали під вівтарем. Але Коперник не залишив на це грошей. Тому вже через 40 років, точне місце поховання не могли пригадати", - розповів історик: Єжи Сікорський.

Собор величезний, має 16 вівтарів. Під кожним - цілі покоління каноніків. Археолог Єжи Госсовський каже, усіх його попередників збивала з пантелику таблиця-епітафія на стіні. Її повісили на честь Коперника через 40 років по смерті біля вівтаря. Але, виявилося, що Коперник слідкував за вівтарем не там, де епітафія, а 20 м ліворуч. Історики виявили це, коли встановили усіх без винятку каноніків, які мали тут свої вівтарі і могили.

"Каноніків ховали один на Одному. Домовина Коперника була з самого низу, і геть зруйнована. Я сам довго не вірив, що це Коперник і чекав на докази", - зазначив археолог Єжи Госсовський.

Докази - це аналіз ДНК, але для його проведення був потрібен зразок ДНК Коперника.

"У Швеції в обсерваторії є книга, якою Коперник користувався 25-ть років. Я подумав - а чом би там не пошукати його біологічні останки? Приміром, волосся, яке могло впасти серед сторінок", - розповів доктор астрономії у обсерваторії Упсали (Швеція) Юран Гендріксон.

НеймоДНК двох волосин співпала з ДНК чашки черепа, відкопаного під вівтарем.

Проте деякі вчені вважають, що цього недостатньо. "У кожній клітині тіла, поза ядром, є мітохондрії. Вони мають власну ДНК. Але ця ДНК може змінюватися навіть у межах одного організму. Якою була мінливість у 16-му столітті ми не знаємо. Тому збіг саме такої ДНК не може бути доказом, що це Коперник", - пояснив біоархеолог Варшавського університету Аркадіуш Солтисяк.

Це не єдина загадка Коперника, учені досі сумніваються, вважати його поляком чи німцем.

Читайте також:

Шведські вчені представили нову технологію розкладання трупів

В Україні вперше прийнято екзамен по Інтернету

Японія запустила в космос зонд для вивчення Венери

Здійснено прорив у генетиці: у США вперше створили "штучне життя"

ВідеоДетективи від науки бентежать світ

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: