У суботу наступає астрономічна весна

У Києві момент рівнодення настане в суботу, о 19 годині 31 хвилині.

На Землі в суботу, 20 березня, відбудеться весняне рівнодення - день буде дорівнювати ночі, Сонце зійде точно на сході, а зайде точно на заході.

Астрономи називають рівноденням момент, коли Сонце, рухаючись по небесній сфері протягом року, опиняється в точці перетину астрономічного екватора і екліптики, площини в якій рухається світило.

Цей момент настане в суботу, о 19 годині 31 хвилину за київським часом.

На полюсах цього дня Сонце рухається точно по горизонту протягом доби, але завдяки рефракції (викривлення променів світла в атмосфері), Сонце буде дещо вищим над горизонтом, наголошується в повідомленні на сайті Астронет.

У день весняного рівнодення настає астрономічна весна в північній півкулі, а в південній - осінь.

Після дня рівнодення Сонце опівдні буде підніматися все вище над горизонтом, аж до дня літнього сонцестояння, коли воно почне зворотний рух.

День весняного рівнодення за останнє десятиліття припадав на 21 березня двічі - в 2003 і 2007 роках. В інші роки весняне рівнодення наставало 20 березня.

Після дня весняного рівнодення обов'язково приходить вже весняне тепло, як би холодно не було до цього.

Про дні весняного рівнодення прекрасно знали ще стародавні вчені Китаю, Індії, Єгипту. В давнину дні весняного рівнодення вважалися великим святом.

Багато народів зберегли день весняного рівнодення як свято у календарі. Наприклад, на фарсі він називається Навруз, що означає "новий день". Йдучи своїм корінням у традиції стародавніх землеробів Близького Сходу і Центральної Азії, свято стало невід'ємною частиною культури багатьох народів, що сповідають іслам. У СНД його відзначають як національні татари, казахи, башкири, киргизи, таджики, узбеки і представники багатьох інших народів. У ряді країн Навруз оголошений державним святом і вихідним днем.

У Японії день весняного рівнодення називається Сюмбун-но хі. Він відзначається 21 березня, а у високосні роки 20 березня. Ще одна назва свята - Тюніті, що означає "середній день". Це найменування пов'язано з тим, що день весняного рівнодення припадає на середину тижня, званої Хіга, що означає "інший берег".

У цей час японці відвідують могили своїх покійних родичів, а в японських садах зацвітає сакура, передвіщає про настання справжньої весни.

В релігії в давні часи дню весняного рівнодення теж відводилося важливе значення. Дата свята Пасхи, яка відзначається щороку в різний час, відраховується від дня весняного рівнодення наступним чином: 21 березня - перший молодик - перша неділя, яка і вважалося святковим днем.

А почалося все в 325 році н.е., коли відбувся Нікейський собор, на якому юліанський календар був прийнятий для всього християнського світу. За постановою Нікейського собору рівнодення зобов'язане було "назавжди" припадати саме на 21 березня, як це було в рік собору, але в кінці XIV ст. християнська церква раптом виявила, що весняне рівнодення давно вже не збігається з 21 березня, і більше того, кожні 128 років настає раніше ще на один день і коли помилку помітили, різниця склала вже 10 днів: за юліанським календарем момент рівнодення мав наступати 21 березня , а насправді він наступав вже 11 березня. На це вказували багато астрономів, і церковники не раз збиралися провести реформу, але кожного разу вона відкладалася з різних причин. Нарешті, папа Григорій XIII оголосив конкурс на кращий проект нового календаря. Переміг проект італійського математика Ліліо. І в 1582 році папа видав спеціальну буллу, за якою рахунок днів був пересунутий на 10 діб вперед і п'ятницю після четверга 4 жовтня 1582 наказувалося вважати не 5, а 15 жовтня.

Новий календар на ім'я папи стали називати григоріанським.

Читайте також:

У нашій Галактиці знайдено гігантську пилову хмару

Сонячна система зіткнеться з помаранчевим карликом

Марсіанська весна розтопила кригу на північному полюсі

Вчені знайшли на Місяці величезні запаси криги

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: