Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Учені визначили гени аксолотля, які дають йому "суперсилу" з регенерації

Попри свою дивовижну рису, тварина опинилася на межі вимирання через людей.

Аксолотль обдарований дивовижною рисою, що межує із суперздібністю: він може повністю відновлювати втрачені частини тіла. Це давно цікавить учених, і тепер вони наблизились до розуміння генетичної основи цієї здібності.

Про це пише ScienceAlert.

Аксолотля іноді називають мексиканською ходячою рибою, хоч насправді це амфібія. Його родичі, представники роду саламандр, також часто можуть відновлювати втрачені кінцівки. Але аксолотлю тут немає рівних: він може регенерувати кінцівки, хвіст, очі, тканини яєчників і легень і спинний мозок. Навіть цілі ділянки його мозку і серця можуть відновитися.

"Він відновлює практично все після майже будь-якої травми, яка його не вбиває", - говорить молекулярний біолог Грант Паркер Флаверс з Єльського університету.

У новому дослідженні Флаверс і його колеги-дослідники вивчали генетичну основу цієї дивовижної здатності – загадку, яка інтригувала вчених протягом багатьох років і могла б потенційно привести до новітнього лікування травм і захворювань людини. Лише б якщо вдалося розплутати, як це вдається аксолотлю.

Втім зробити це непросто. Зокрема через надзвичайну генетичну складність тварини. 2018-го року геном аксолотля вперше був повністю секвенований – ланцюжок ДНК виявився величезним, найбільшим з усіх відомих тварин.

Тепер, у новій роботі дослідники визначили гени, які, за їхніми словами, беруть участь в регенерації тканин аксолотля. Вони відстежили 25 генів, які пов'язані з регенерацією кінцівок. При цьому вони ідентифікували два гени, які беруть участь у відновленні хвоста.

Звичайно, у подібних дослідженнях це лише початок, і команда визнає, що до регенерації, ймовірно, залучено набагато більше генів. Втім це перспектива для майбутніх досліджень, які в один прекрасний день можуть дозволити людям повторити деякі трюки аксолотлів.

Сумна іронія в усьому цьому полягає в тому, що тварина, чиєю яскравою рисою є здатність до регенерації, в дикій природі перебуває на межі зникнення у своєму природному середовищі існування в Мексиці. Головна причина – люди.

Нагадаємо, у Британії знайшли жінку, яка через унікальну мутацію не відчуває болю і має надлюдську здатність до зцілення. Вона спокійно перенесла пологи, ДТП та операції, а про опік дізнається лише через запах запеченої шкіри. ЇЇ випадок може прокласти шлях до безлічі нових методів лікування

Залиште свій коментар

Вибір редакції