Учені вперше розглянули окремі атоми

Атомна силова мікроскопія почала застосовуватися близько 20 років тому.

Європейські фізики розробили нову технологію атомної силової мікроскопії, яка дозволяє добиватися безпрецедентної деталізації об'єктів. Стаття з описом методу з'явилася в журналі Science. Коротке дослідження описано на порталі Physics World.

Атомна силова мікроскопія почала застосовуватися близько 20 років тому. При використанні цього методу зображення об'єктів створюється за допомогою голки мікроскопа, що ковзає над препаратом. Голка "відчуває" сили атомних зв'язків, що діють між атомами речовини, і відповідним чином відхиляється від прямої траєкторії.

Через технічні обмеження голка мікроскопа не може наблизитися до препарату ближче, ніж на один нанометр. Основною причиною, голці, що заважає, опуститися нижче, є сили Ван-дер-Ваальса - відносно слабкі сили міжмолекулярної взаємодії. Через сили Ван-дер-Ваальса для того, щоб змоделювати об'єкт по відхиленню голки, необхідно дуже точно знати її будову. Для стандартних голок ця характеристика завжди не до кінця визначена.

На кінчику голки атомного силового мікроскопа, розробленого авторами нової роботи, знаходиться одна молекула чадного газу. Його хімічна формула - CO. Молекула CO відрізняється високою стабільністю, і сили Ван-дер-Ваальса діють на неї відносно неістотним впливом.

Аби продемонструвати можливості нової технології, дослідники вивчили з її допомогою будову молекули пентацена. Цей вуглеводень, що складається з п'яти кілець, має хімічну формулу C22H14. Фізики змогли розрізнити всі п'ять кілець, але також окремі атоми вуглецю і водню. Дозвіл, якого удалося добитися авторам, є кращим за всю історію атомної силової мікроскопії.

Один з авторів роботи зізнався, що рішення помістити на кінчик голки молекулу CO було випадковим. Молекула попала на голку, коли учені проводили дослідження з використанням стандартної техніки атомної силової мікроскопії.

Перспективи використання нового методу вельми широкі. Атомна силова мікроскопія з надзвичайно високим дозволом дозволить скласти каталог "зовнішнього вигляду" різних хімічних сполук. Крім того, з його допомогою можна вивчати ще не описані молекули. Також методу виявиться такою, що зажадалася в електроніці, де зараз нестримно розвиваються технології пристроїв нанорозмірів.

Читайте також:

Росія образилася на Україну через атом

Розвідка США: Іран не має урану для створення бомби

Росія і США підписали угоду, на яку чекали 20 років

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: