Учені з'ясували, що стовбурові клітини можуть бути корисними для лікування чоловічого безпліддя

Учені з'ясували, що стовбурові клітини можуть бути корисними для лікування чоловічого безпліддя

Фото: unsplash.com

Пересадка сперматогоніальних стовбурових клітин змогла відновити виробництво фертильної сперми у мишей.

Близько третина пар, які намагаються зачати, не здатні цього зробити через репродуктивні проблеми у чоловіків. Варіантів лікування останніх не надто багато.

Проте збільшити фертильність у майбутньому можуть допомогти стовбурові клітини. Як зазначається у дослідженні, опублікованому у Proceedings of the National Academy of Sciences, за допомогою цього методу ученим уже вдалося покращити репродуктивні здібності мишей.

Науковці відібрали групу тварин, які були хімічно кастровані – учені зробили це, усунувши ген Cldn11, що виробляє білок з однойменною назвою, який формує гемато-тестикулярний бар'єр.

Останній є одним з найщільніших бар’єрів у людському тілі та формує спеціальне середовище для того, щоб відбувався сперматогенез – виробництво сперми. Коли у мишей не вистачало білка CLDN11, це спричиняло великі дефекти в гемато-тестикулярному бар'єрі, а сперматогенез припинявся.

Щоб виправити це, дослідники провели лікування стовбуровими клітинами. Зокрема, дослідники використовували сперматогоніальні стовбурові клітини, клітини-попередники сперматозоїдів. Ці стовбурові клітини відомі своєю унікальною здатністю рухатися від центру до периферії насіннєвої трубочки, проходячи через гемато-тестикулярний бар'єр. 

Коли учені пересадили сперматогоніальні стовбурові клітини до мишей, то виробництво фертильної сперми відновилося. Ці результати можуть бути корисними і для людей у питанні відновлення плідності у чоловіків. 

"В майбутньому препарати, націлені на CLDN11, потенційно можуть бути використані для збільшення трансплантаційного лікування безпліддя людини", - зазначив Майлз Вілкінсон, професор кафедри акушерства, гінекології та репродуктивних наук в Університеті Сан-Дієго, що не брав участь у дослідженні. 

Нагадаємо, іспанські вчені провели маштабне дослідження того, як чеки впливають на організм людини. Як виявилося, чеки токсичні і шкідливі для нашого здоров'я і можуть викликати безпліддя

Чому українські подружжя стикаються з проблемою безпліддя

Чому українські подружжя стикаються з проблемою безпліддя

Повʼязані теми:

Наступна публікація