Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Учені знайшли спосіб визначати точну причину раку за унікальним "почерком" мутацій

Дослідники склали каталог мутацій.

Британські дослідники змогли визначати точну причину будь-якої онкологічної хвороби за ДНК ракових клітин.

Про це роботу опубліковану в журналі Cell повідомляє ВВС.

Медики і раніше мали загальне уявлення про те, що може призвести до раку, але щодо причин захворювання кожного окремого пацієнта можна було лише робити припущення.

Так, наприклад, людині з раком легень не можна було сказати напевне – чи виникло захворювання через куріння, від життя у сильно загазованому районі чи від вдихання шкідливих речовин на робочому місці.

Тепер дослідники Кембриджського університету і Королівського коледжу Лондона створили каталог унікальних мутацій ДНК - за ними й можна визначити, внаслідок яких зовнішніх факторів розвинулась майже будь-яка конкретна пухлина – як-от від забрудненого повітря чи контакту з пестицидами.

Журналісти вже назвали перелік ракових маркерів "чорними скриньками" пухлини, самі ж учені порівнюють це з відбитками пальців.

"У майбутньому наш каталог дозволить лікарям точно визначати, яка саме речовина призвела до виникнення раку, - а ця інформація може виявитися безцінною, оскільки дозволить вжити заходів, аби відгородити інших людей від впливу потенційно небезпечних канцерогенів", - пояснює одна з авторок дослідження Серена Нік-Занай.

Як зазначається, наша ДНК – довгий ланцюг, що складається з певної послідовності молекул – нуклеотидів. Усього їх чотири, а в біології їх заведено позначати латинськими літерами A, C, G і T.

Іноді ця послідовність порушується – наприклад, А перетворюється на G. Таку мутацію може спричинити ціла низка факторів, зокрема зовнішніх - сонячне випромінювання, впливом хімічних речовин у тютюновому димі тощо.

Клітини розмножуються шляхом поділу, і при цьому кожна відтворює точну копію своєї ДНК - разом із закладеними в ній помилками. З часом таких помилок збирається все більше і це може призвести до неконтрольованого росту клітин, тобто розвитку пухлини.

Раніше визначити цей поштовх було дуже складно, але тепер у дослідників є можливість швидко повністю сканувати геном людини – це дає можливість знайти в ракових клітинах усі мутації і виявити своєрідний "почерк пухлини", тобто повторювані ознаки, характерні конкретного зовнішнього фактора.

Аби скласти каталог, дослідники взяли здорові стовбурові клітини, піддали їх впливу 79 відомих канцерогенів та вивчили зміни ДНК у кожній з них.

Як виявилось, щонайменше 41 з цих хімічних речовин нескладно розпізнати за "почерком" мутацій в пухлині - він унікальний.

"Фактично це дозволяє нам розглядати кожну пухлину як місце злочину - і, як слідчі можуть за речовими доказами вийти на злочинців, так і ми можемо визначити, що саме призвело до розвитку пухлини", - каже Серена Нік-Занай.

Наступне завдання для дослідників – доповнити і розширити створений каталог. Також вони планують проаналізувати роль одночасного впливу одразу кількох факторів.

Нагадаємо, українці з-поміж інших хвороб найбільше бояться раку через високу вартість лікування. Щороку в країні виявляють 140 тисяч нових випадків захворювання на онкологічні хвороби.

ВідеоУкраїнські онкологи та ІТ-спеціалісти розробили програму, яка допомагає визначити онкодіагноз

Автори додатку сподівають, що програма допоможе зменшити кількість лікарських помилок в Україні. Дослідження показують, що наприклад в Америці з її розвиненою медициною, в онкології 20% хибних діагнозів. В Україні в рази більше. Як працює програма, дізнавалася ТСН. Допомогти героїні Альоні Мусієнко можна за реквізитами Приватбанку: 5168 7422 2826 3160.

Українські онкологи та ІТ-спеціалісти розробили програму, яка допомагає визначити онкодіагноз

Залиште свій коментар

Вибір редакції