Україна дала імена зірці та екзопланеті: що це був за конкурс та як назвали космічні об’єкти

Це повноправні назви небесних тіл, які можна використовуватися поряд з науковими позначеннями або замість них.

Україна дала імена двом далеким космічним об’єктам. Зірці – Берегиня, екзопланеті – Тризуб.

У вівторок, 17 грудня, Міжнародний астрономічний союз оголосив результати конкурсу і присвоїв імена понад сотні планет поза межами Сонячної системи, і зіркам, навколо яких ті обертаються.

Так, разом з Україною більше ста країн світу також придумували назви для однієї зірки та екзопланети. До цього ті мали назви лише у форматі цифр та букв, пише ВВС.

Як відбувався конкурс?

Конкурс тривав понад пів року, а взяти у ньому участь міг кожен охочий. Потрібно було лише коротко пояснити свій вибір.

У червні астрономи роздали країнам-учасницям по парі "зірка - планета". Майже чотири місяці відвели на прийом заявок. Два тижні – на відбір номінантів. І ще місяць – на проведення національного голосування.

Повний список імен-переможців по країнах можна подивитися на сайті МАС.

Подібний конкурс Міжнародний астрономічний союз проводить не вперше. Назви для 14 зірок і 31 екзопланети вже обирали 2015-го.

Чому саме ці імена?

Українці з-поміж майже сотні пропозицій обрали ім'я Берегиня для зірки HAT-P-15 у сузір'ї Персея.

Як вказується у поясненні, останнім часом Берегиня отримала статус національної богині – хранительки домашнього вогнища і захисниці землі. На її честь з 1985 року вже названа одна з рівнин Венери.

Для екзопланети обрали ім'я Тризуб – давній слов'янський знак і герб України.

До прикладу, сусіди України поляки для своєї зірки у сузір'ї Пегаса обрали ім'я Соляріс – на честь знаменитого науково-фантастичного роману Станіслава Лема. А гігантську екзопланету там назвали Піркс – ім’я героя іншого циклу творів польського фантаста.

Можна було назвати як завгодно?

Пропоновані небесним тілам імена повинні "належати об'єктам, людям або місцевостям, які мають велике і довготривале культурне, історичне чи географічне значення", або "бути тематично пов'язані з небом, астрономією, сузір'ям, в якому розташована система".

Окрім цього, вони мають бути легкими для вимови і мати в латинській транскрипції довжину від чотирьох до 16 символів.

Аби уникнути конфліктів, організатори не розглядали як варіанти імена політиків, військових або релігійних діячів, а також людей, які померли менше століття тому.

Також не можна було висувати на голосування назви організацій або товарів, клички тварин, скорочення або спеціально придумані імена.

Організатори конкурсу наголошують, що присвоєні імена не є заміною традиційних астрономічних кодів, але це – повноправні назви небесних тіл. Їх можна використовуватися поряд з науковими позначеннями або замість них.

11 грудня 1972 року у межах програми Apollo відбулася остання пілотована висадка на Місяць. І навіть дотепер супутник Землі – єдине небесне тіло, на яке ступала нога людини. ТСН.ua змоделював, який вигляд мав би нічний Київ, якби на місці Місяця опинилися Венера, Сатурн, Юпітер та інші планети.

Відео Астронавтки дали пресконференцію після першого в історії парного виходу жінок у відкритий космос

З МКС астронавтки розповіли про неймовірні емоції, які відчули, коли змогли виконати місію і про підготовку до історичної події. До цього вони готувалися 6 років. У Крістіни та Джессіки заплановані ще кілька виходів, але точної дати поки немає.  

Астронавтки дали пресконференцію після першого в історії парного виходу жінок у відкритий космос

Залиште свій коментар