Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Український історик зістарив Львів на 16 років

Співробітник Інституту українознавства Іван Паславський знайшов в архівних джерелах письмове свідчення того, що Львів було засновано на 16 років раніше загальноприйнятої дати.

Знайдені документи, які свідчать, що Львів було засновано на 16 років раніше загальноприйнятої дати.

Кандидат філософських наук, науковий співробітник Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України Іван Паславський заявив, що у процесі роботи з архівними джерелами йому вдалося знайти письмову дату заснування Львова.

"Коли я працював над дослідженням історії європейської політики Романовичів, зокрема, над одним з епізодів Першого Ліонського собору, що відбувся у 1245 році, мені до рук потрапив французький латиномовний першодрук Oriens christianus ("Християнський схід") за 1740-й рік. Його автор Мішель Лє Кієн написав: "Леополіс, або Львів, центр воєводства поблизу Польщі, що, як повідомляють, був заснований князем русинів Левом 1240 року над річкою Полтвою і біля підніжжя гори", - зазначив Іван Паславський.

За словами дослідника, французький домініканець Мішель Лє Кієн був одним з найосвіченіших ченців того часу, його вважають одним із творців візантології. Він досконало володів латинською, старогрецькою, старослов’янською і гебрайською мовами, опрацьовував руські літописні збірки.

Однак автор не зазначає на підставі яких джерел використовує для позначення заснування Львова саме дату 1240 рік.

"Це безсумнівно цікава знахідка, однак вона вимагає серйозного дослідження та роботи, щоб знайти документи, на основі яких французький історик подав цю дату (1240 рік)", - зазначив старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України Ярослав Книш.

За словами учасників обговорення, досі в науковій та науково-популярній літературі у різний час були поширені припущення щодо п’яти дат виникнення Львова: 1249, 1250, 1267, 1270 та 1280 рр.

"Зараз існує чимало неточностей у сприйнятті людей. Наприклад, всі вважають засновником Львова саме короля Данила, однак у жодному джерелі немає ні слова про те, що Львів заснував саме Данило. Так само прийнято вважати датою заснування міста 1256-й рік, але це лише дата першої письмової згадки про Львів, що не заперечує вірогідність знахідки Івана Паславського", - зазначив професор, завідувач кафедри Середніх віків і візантології ЛНУ ім. Івана Франка Леонтій Войтович.

Що стосується актуальності історичної знахідки з перспективи ХХІ століття, то один із засновників Мистецького фонду імені короля Данила, заслужений діяч мистецтв України Мирослав Откович зазначив, що вони допомагають галичанам утверджувати себе.

"Такі знахідки особливо важливі у контексті сучасності, адже всі бачать що зараз відбувається: нам закидають меншовартісність, однак не слід огризатись на докази недовчених, треба стверджуватись такими книжками і знахідками", - наголосив науковець.

Зазначимо, що нещодавно вченим вдалося виправити ще одну історичну несправиливість.

Біолог Кельнського університету Бруно Кремер зясував, що у підручниках і офіційних документах значиться неправильна довжина річки Рейн. Насправді, вона складає не 1320 км, а 1230 км. Похибку в 90 кілометрів спричинила звичайна друкарська помилка.

Читайте також:

Із Софії Київської зникли останки Ярослава Мудрого

Історики з'ясували: Софію Київську заснував не Ярослав, а Володимир

Київська влада хоче зруйнувати підземне місто на Подолі заради паркінгу 

Залиште свій коментар

=

Вибір редакції