Уперше медики знищили ВІЛ в усьому геномі мишей: як це вдалося і яку надію прорив дає людям

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Дослідники хочуть протестувати нову методику на людях вже наступного року.

Американським медикам вперше вдалося повністю видалити ВІЛ з геному лабораторних мишей. Новий спосіб не мав стовідсоткового успіху, але все одно здивував дослідників – деякі наукові журнали навіть відмовлялися вірити результатам.

Про це пише DailyMail.

На сьогодні лише двоє людей вилікувались від ВІЛ. В обох був рак крові, через що їм провели ризиковану операцію з трансплантації кісткового мозку. Вона і "вбила" разом обидві хвороби. Втім, ні в кого іншого техніка трансплантації не спрацювала, а подекуди мала летальний фінал.

Наразі ВІЛ-позитивним людям доводиться все життя вживати спеціальні ліки, що блокують вбудовування вірусного генома до ДНК клітини і його копіювання. І хоча вже є надзвичайно ефективні розробки, така антиретровірусна терапія не знищує вірус, адже за кілька тижнів після припинення приймання препарату приховані залишки ВІЛ в організмі знову починають розмножуватись.

Тепер команда дослідників, яку очолив спеціаліст з ВІЛ Говард Гендельман та фахівець з редагування генів Камель Халілі, представила безпреценденті плоди своєї п'ятирічної праці. Вони запропонували двоетапну стратегію боротьби з вірусом -  використання "повільного" антиретровірусного препарату LASER ART, який "ставить вірус у глухий кут", за яким йде застосування так званих молекулярних ножиць CRISPR / Cas9 – ця система редагування генів "добиває" ВІЛ.

"ВІЛ дуже розумний, бо він вбудовує свій генетичний код до клітини, що у разі активації можуть створювати ще більше вірусів, тому необхідні методи як для знищення активних вірусів, так і для знищення генетичного коду ВІЛ в інфікованих клітинах", - пояснив Гендельман.

Тоді як звичайні антиретровірусні препарати розчиняються одразу у крові, препарат LASER ART має оболонку, що дозволяє вивільнятися набагато повільніше, а також проходити крізь мембрани клітин та потрапляти у місці, де "ховається ВІЛ". Системи ж CRISPR / Cas9 вже намагались "націлити" на ВІЛ, втім це виявилось неуспішним – вірус розповсюджувався занадто швидко.

Тож дослідники вирішили поєднати обидва методи. Спочатку вони теж не давали успіхів, але зрештою спрацювали – поєднання ліків та генетичного редагування повністю знищили ВІЛ з організму двох з семи мишей.

Спочатку дослідники не повірили результатам досліджень, і думали, що в техніці чи розрахунках були якісь негаразди. Коли ж вони все перевірили, довелось переконувати наукову спільноту – наукові журнали відмовлялися друкувати результати їхньої роботи.

Але під час повторного експерименту вже двоє з шести тварин вдалося вилікувати остаточно, під час третього – чотирьох з десяти. Зрештою роботу опублікували в журналі Nature Communications.

Схвильовані дослідники зазначають, що хоча це й ще не повноцінні ліки, вони підтверджують ефективність самої концепції поєднання двох методик і дають велику надію людству.

"Це показує, що ВІЛ можна вилікувати", - каже Гендельман. Він додає, що залишається відкритим питання, чи буде методика ефективною для людей. Незабаром нову методику випробують на макаках, а вже у 2020 планують долучити людей.

Нагадаємо, в Україні по-новому лікуватимуть хворих на ВІЛ. До того ж, саме лікування буде безоплатне пожиттєво. Деталі нових стандартів лікування розповіло Міністерство охорони здоров'я.

Залиште свій коментар

Вибір редакції