В "Грі престолів" процвітає інцест. Розповідаємо, чи справді небезпечно одружуватися із родичами

Дата публікації
Перегляди
42к
Поділитись:
WhatsApp
Viber

Розібратися з цим допоможе розуміння основних генетичних принципів.

Кілька ключових сюжетних ліній культової "Гри престолів" тісно переплетені з інцестом. Так, кровозмішенням у серіалі грішать різнояйцеві близнюки Серсея та Джейме Ланністери, також романтичні стосунки зав'язалися між Дайнеріс Таргарієн та її племінником Джоном Сноу.

У вигаданому всесвіті Джорджа Мартіна інцестом славиться увесь дім Таргарієнів. У зв'язку з цим про них ходить приказка, що коли народжується новий Таргарієн, боги підкидають монету, і весь світ стежить, яким боком вона ляже. Безумство і велич – два боки цієї монети.

Втім є кілька відомих випадків і з реального життя. Що спільного у королеви Вікторії, Чарльза Дарвіна і Альберта Ейнштейна? Правильно, усі вони жили у шлюбі зі своїми кузенами чи кузинами.

Хто, як не Дарвін, мав би знати про всі небезпеки таких стосунків. Адже діти, народжені від двох близьких родичів, мають більше шансів мати вроджені патології та смертельні мутації, правда ж? Розібратися з цим допоможе розуміння основних генетичних принципів, пише Business Insider.

Статус інцестуозних стосунків

Наразі у більшості країн світу так звані кровні шлюби заборонені, караються законом та викликають суспільний осуд. В Україні жодної відповідальності за такі стосунки немає, якщо вони відбуваються між дорослими людьми, добровільно і без насильства. Водночас вони все одно залишаються табуйованими.

Разом з цим протягом довгого періоду західної історії люди мали укладати шлюби з тими, хто жив поблизу. А це, своєю чергою, означало одруження зі своїм родичем. Фактично, між 1650-1850 роками, середньостатистичне подружжя було одне одному п'ятиюрідними братами і сестрами. Отже, у них були одні прапрапрабабуся і дідусь.

Кровозмішення з погляду генетики

П'ятиюрідні брат і сестра мають 0,2% спільного ДНК. Не так багато порівняно з родичами четвертого ступеня спорідненості (0,78%), третього (3,13%) і особливо з двоюрідними родичами (12,5%).

Чим більше спільного ДНК у батьків, тим більша ймовірність того, що в дитини буде генетичне захворювання. Наприклад, кістозний фіброз, що вражає легені, потові залози та травну систему, або захворювання червоних кров'яних клітин – серповидноклітинна анемія. І ось в чому справа: батькам навіть не треба хворіти, аби передати дитині генетичне захворювання.

Взяти, наприклад кістозний фіброз. Його викликає дефект у гені CFTR. Але потрібно мутація в обох алелях гена, аби насправді захворіти. Якщо ж дефектна копія лише одна, хвороба не вразить. Натомість людина буде її "переносником".

Дитина такого "переносника" та партнера без мутації в цьому гені не має ризику захворіти. Але коли обоє батьків мають дефектну алель у гені CFTR, ризик нащадка успадкувати одночасно дві "копії" гена з мутацією та, відповідно, захворіти зростає до 25%.

Отже, аби зрозуміти, наскільки небезпечно одружитися із родичем, слід розрахувати ймовірність того, що вони обидва мають копію гена з однаковим генетичним захворюванням.

Який ризик для дитини успадкувати генетичне захворювання

Аби з'ясувати це, треба не раз відповісти на припущення "а що, якщо". У випадку з двоюрідними братом та сестрою, "а якщо обидва – дідусь і бабуся – були носіями мутованого гену, а не лише один з них?", "що, якщо з їхніх дітей лише один є "переносником"?, "а що, якщо ці діти одружаться з іншими носіями гену?". На щастя, вчені спростили це завдання, і з'ясували, що ризик того, що дитина двоюрідних брата і сестри успадкує генетичне захворювання, становить 4-7%. Для населення в середньому – 3-4%.

Виходить, що нічого страшного? Ні, це лише оманлива безпечність, адже це шанс передати лише одне генетичне захворювання. Але є тисячі, які можуть ховатися у сімейному дереві. Крім того, якщо ваші діти також одружуються зі своїми кузенами, а їхні діти - зі своїми двоюрідними братами і сестрами, це прямий шлях до катастрофи. Тому що замість того, аби вводити нові, потенційно корисні гени в сімейний генофонд, ви змішуєте старі – і, можливо, небезпечні. Отже, шлюб із родичами - очевидно погана ідея для сімейної традиції.

Сімейні психологи поставили діагнози героям серіалу "Гра престолів"

Сімейні психологи поставили діагнози героям серіалу "Гра престолів"

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
42к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація