Вчені бачили "боротьбу" спогадів у пам'яті людини "в прямому ефірі"

Вчені дослідили механізм запам'ятовування і спогадів у людини.

Конкуренцію схожих спогадів за ресурси людського мозку можна спостерігати "в прямому ефірі" за активністю нейронів у вентральній потилично-скроневій корі, повідомляють учені в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

"Наша здатність згадати конкретну подію сильно залежить від наявності "конкуруючих" спогадів про схожі або припадаючі на той же час події. Наприклад, підшукуючи місце для паркування сьогодні, ми можемо випадково виявити, що встали там же, де і вчора", - пишуть Брайс Кюль і його колеги з Стенфордського і Єльського університетів.

Група Кюля шукала спосіб "побачити" конкуренцію спогадів як взаємодію нейронів мозку. Як відзначають автори, на сьогодні є "несподівано мало свідчень" цього процесу, зокрема, тому, що важко зрозуміти, як виміряти цю конкуренцію.

Вчені вирішили оцінювати реактивацію спогадів - те, наскільки послідовності нейронних сигналів при запам'ятовуванні події відповідають послідовностям при згадці. Схожим чином вивчалася конкуренція в зоровому сприйнятті, коли візуально схожі стимули "борються" за увагу людини.

Дослідники показували учасникам експерименту пари зі слів і зображень. У деяких з них одним і тим же словам відповідали різні ілюстрації - фотографії Тадж-Махала, Ніагарського водоспаду і американських акторів Стіва Мартіна і Роберта де Ніро. Таким чином, вчені створювали "конкуренцію" двох зображень за одну підказку-асоціацію.

Потім учасників просили пригадати для кожного зі слів зображення, показані останніми. За активністю нейронів вентральної потилично-скроневої кори мозку піддослідних вчені стежили за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії.

З'ясувалося, що реактивація нейронів добре відображає процес закріплення в пам'яті конкуруючої інформації та її відновлення. Для більш пізнього зі спогадів-"конкурентів" точність реактивації була суттєво нижчою, причому, чим менш точно відтворювалися сигнали, тим вище була ймовірність того, що пізніше людина згадає "неправильну" інформацію.

"Наші результати являють собою унікальні свідчення того, що реактивація нейронів відображає" конкуренцію "окремих спогадів і може допомогти оцінити, наскільки добре сьогодні відновлюється цільовий спогад, і наскільки велика ймовірність того, що в майбутньому збережуться конкуруючі", - роблять висновок дослідники.

Як повідомлялось, нещодавно вчені дослідили, що мозок ссавців побудований за принципом Інтернету. Кожен нейрон спілкується з великою кількістю інших нейронів, а не тільки з "начальником" і "підлеглим".

Читайте також:

Ціна еволюції: чоловіки втратили пенісову кістку, але наростили мозок

Життя у місті руйнує мозок

Мозок ссавців виявився побудований за принципом Інтернету

Китайські вчені довели, що жінкам шкідливо думати

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: