Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Учені дізналися, що хамелеон використовує слину як смертельну зброю

Фахівці виміряли в'язкість слини хамелеона, поклавши перед ящіркою закриту скляною тарілкою комаху.

Французькі і бельгійські вчені з'ясували, яким чином хамелеонам вдається утримувати здобич, яка приклеюється до їх довгого язика. 

Головним секретом мисливської тактики ящірок виявилась густота їх слини. Язик хамелеона нерідко в два рази довше всього тіла тварини (доходить до 0,7 метра), і функціонує за принципом стріли, випущеної з лука. Хамелеони "вистрілюють" язиком зі швидкістю до шести метрів на секунду. У разі успіху язик чіпляє здобич (комах і дрібних ящірок) і тягне її до рота.

Механізм "запуску" добре зрозумілий ученим — залишалося незрозуміло, як хамелеонам вдається чіплятися за здобич за такої швидкості. В ході експерименту дослідники з'ясували, що вирішальну роль у цьому відіграють фізичні властивості слини: та в 400 разів густіша від людської, що підвищує здатність рідини утримувати дві поверхні.

Вчені виміряли в'язкість слини хамелеона, поклавши перед ящіркою закриту скляною тарілкою комаха. Хамелеон викидав уперед язик, який втикався в тарілку і залишав там слину. Потім вчені катали по ній намистинки, порівнюючи їх швидкість зі швидкістю руху по тарілках з речовинами, в'язкість яких давно відома.

Вчені підкреслюють, що щільності слини досить, щоб пояснити силу зчеплення язика, боу хамелеонів немає ніяких особливих присосок або "липучок", як вважалося раніше. Крім того, кінчик язика ящірок розширений, що збільшує площу поверхні і силу захоплення.

Нагадаємо, що біологи дійшли висновку, що пантерні хамелеони на Мадагаскарі складаються з 11 видів ящірок.

У ящірок, які живуть тільки на острові Мадагаскар, самці значно більші від самок. У своїй роботі вчені провели аналіз крові та зображень 324 представників пантерних хамелеонів, які живуть в різних районах острова.

Залиште свій коментар

Вибір редакції