Вчені: доісторичні тварини вимирали не через виверження вулканів

Гіпотеза про вимирання тварин через виверження вулканів не знайшла підтвердження. Вчені довели, що клімат змінювався надто повільно для того, щоб знищити дуже багато видів.

Вчені з'ясували, що потужні виверження вулканів, які сталися на землі мільйони років тому, не призвели до масового вимирання тварин.

Геологи з Квінслендського університету (Австралія) уточнили датування однієї з найпотужніших серій вивержень, в результаті яких на територію сучасних Бразилії, Парагваю, Уругваю і південно-західної Африки вилилася лава в обсязі близько півтора мільйонів кубічних кілометрів.

Події, аналогічні цій серії вивержень, прийнято пов'язувати з масовими вимирання. Відомо, наприклад, що на межі пермського і тріасового періодів вивергалися сибірські трапи, що розташувалися в північній Азії, та емейшанскі трапи, які знаходяться на південно-заході Китаю. Приблизно в цей же час проходило і так зване велике вимирання.

Гіпотеза про вулканічні причини вимирань вельми популярна, але наслідки катастрофи в Південній Америці не підтверджують це припущення: виверження не завдали особливої шкоди біосфері, згубивши лише кілька видів тварин в Атлантичному океані. Деякі фахівці пояснюють це тим, що тривалість серії вивержень, наслідком якої стала поява трапів Парани, становила близько 11 млн років, і умови існування живих організмів змінювалися надто повільно.

Як з'ясувалося, виверження повинні були початися 134,7 ± 1,0 млн років тому і тривали "недовго" - менше 1,2 млн років.

Прихильники "вулканічної" гіпотези вимирання, втім, не мають наміру здаватися. Геолог Пол Вігналл з Лідського університету (Велика Британія) вказує на те, що лава сибірських трапів при підйомі піднімала шар вугілля. Це, ймовірно, вивільнило величезні обсяги вуглецю і сірки, які могли вплинути на клімат. У разі вивержень у Південній Америці небезпечних газів виділялося менше.

Частина геологів також вважає, що ефект вивержень визначається "рівномірністю" вулканічної активності: якщо окремі епізоди вулканізму були рівномірно розподілені по всьому проміжку в 1,2 млн років, то їх наслідки могли виявитися не занадто значними.

Нагадаємо, що в березні група науковців у складі 41 вченого з країн Європи, Канади, Мексики, США та Японії, які підбили підсумок накопиченим за останні 20 років даними, остаточно визнали падіння гігантського астероїда причиною вимирання динозаврів 65 млн. років тому.

Читайте також:

Предки людини регулярно їли побратимів

Вчені визначили справжню причину землетрусу на Гаїті

Чотири людини загинули в результаті виверження вулкана Карангетан

Вчені довели, що льодовиковий період не є причиною вимирання мамонтів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: