Вчені: Економічне зростання держави не приносить щастя її громадянам

Бурхливе зростання добробуту нації в тривалий період часу ні в розвинених, ні в країнах, що розвиваються, не супроводжується аналогічним зростанням рівня щастя громадян.

Вчені дійшли висновку, що економічне зростання держави не супроводжується збільшенням відчуття задоволення життям у її громадян, що демонструє першорядну важливість неекономічних чинників, що впливають на відчуття щастя у людей.

Автори дослідження продемонстрували, що більш високий рівень життя в конкретний момент часу в цій країні неминуче супроводжується більшою задоволеністю життям порівняно з більш бідними країнами. Водночас поступове або навіть бурхливе зростання добробуту нації в цілому в більш тривалий період часу ні в розвинених, ні в країнах, що розвиваються, не супроводжується аналогічним зростанням рівня щастя громадян.

Вперше подібна теорія була озвучена професором Річардом Істерліном з Університету Південної Каліфорнії в 1974 році. Робота була проведена на прикладі населення західних країн, які прийнято зараховувати до числа розвинених і благополучних.

Теорія отримала назву Парадоксу Істерліна і піддавалася безлічі перевірок і повторних перевірок іншими науковими групами. У результаті ряду досліджень було показано, що в багатьох випадках дані Істерліна можуть бути спростовані.

Згідно з результатами останніх досліджень, зроблені Істерліном більше 30 років тому висновки справедливі, і навіть у країнах з економікою, що бурхливо розвивається, не спостерігається зростання рівня задоволеності життям серед громадян. При цьому спостереження своїх наукових опонентів, що спростовують такі висновки, Істерлін пояснює неправильним трактуванням статистичних даних.

На думку автора статті, причина незбільшення ступеня щастя із зростанням економіки країни може бути пов'язана із зростанням амбіцій громадян, які не дозволяють їм насолоджуватися життям. Позитивний ефект від збільшення зарплати на рівень щастя (так само як і негативний від її зменшення) проявляється тільки в короткострокові періоди, тоді як у довгостроковій перспективі поліпшення добробуту незмінно компенсується збільшенням очікувань майбутнього зростання.

"Якщо економічне зростання не є гарантом зростання задоволеності життям, то що ж? Ймовірно, політикам слід більш прямолінійно підходити до розгляду безпосередніх потреб людей, пов'язаних, наприклад, з охороною здоров'я і сімейним життям, ніж зі збільшенням матеріального добробуту", - підсумували вчені.

Нагадаємо, раніше американські соціологи з Прістонського університету підрахували рівень щорічного доходу, перевищення якого вже не додає жителям США щастя. Як стверджують дослідники, для жителів США поріг щорічного доходу, після якого гроші перестають помітно впливати на ступінь задоволеності життям, становить приблизно $ 75 тисяч в рік.

Читайте також:

Кожен п'ятий українець вважає себе нещасним

Великобританія вирішила ввести "індекс щастя"

Учені знайшли справжні інгредієнти щастя

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: