Якщо проект отримає зелене світло, це стане одним з найвидатніших досягнень науки.
Вчені готуються здійснити одне з найвидатніших досягнень, яке можна порівняти з польотом на Місяць: дослідники збираються дійти до мантії Землі, чого ще нікому не вдавалося.
За допомогою японського судна для глибоководного буріння "Тікю" науковці планують дістатися до розлому, який викликав руйнівний землетрус Тохоку в минулому році.
Отримані дані можуть перевернути уявлення про еволюцію і будову Землі. Існує навіть вірогідність того, що буде знайдемо щось непередбачуване – на кшталт "мантійного життя", якихось унікальних місцевих організмів.
Проект, який дістав назву Mohole to Mantle, має чітке наукове обґрунтування. Хоча на мантію припадає 68% маси Землі, люди дуже мало знають про неї.
"У нас немає жодного чистого зразка мантії", - наголосив учасник колаборації Деймон Тиглі з Національного океанографічного центру Великобританії.
Досі нікому не вдавалося пройти більше третини шляху до мантії. Рекорд утримує 1507-метрова свердловина на узбережжі Коста-Ріки. Це не найглибша дірка (навіть в океанічній корі), але саме в цьому місці вчені опинилися до мантії ближче всього: товщина кори там всього 5,5 км.
Для нового проекту доведеться виготовити бур, якого ще не було на світі. І справа не тільки в довжині, але і в матеріалі свердла. При бурінні отвору діаметром 30 см в твердих магматичних породах зі швидкістю 1 м/гол головка живе лише близько 50 годин. А зубці можуть сточитися ще швидше. Новий надтвердий матеріал має також витримувати тиск в 2 кбар і температуру до 250 градусів за Цельсієм.
Доповідь, випущена в 2011 році фірмою Blade Energy, свідчить про те, що проект технічно здійсненний. Залишається лише проблема фінансування - одна тільки робота судна "Тікю" обійдеться в 1 млрд доларів. Однак уряд Японії вже погодився взяти на себе левову частку витрат, інші країни теж висловили зацікавленість в проекті.
Якщо всі фінансові питання будуть вирішені наступного року, вчені сподіваються дістатися до мантії протягом десятиліття.