Вчені нагріли речовину до найвищої температури в історії

Вченим вдалося нагріти матерію до 4 трлн градусів Цельсія. Рекорд встановлений на релятивістському прискорювачі важких іонів.

Американським вченим вдалося отримати найвищу температуру, коли-небудь досягнуту в лабораторних умовах, - 4 трлн градусів Цельсія. Цього цілком достатньо для того, щоб перетворити матерію на "суп", який існував в перші мікросекунди після народження Всесвіту.

Для порівняння, в центрі нашого Сонця - 50 млн градусів, температура ядра супернової зірки другого типу - два мільярди. Передбачена температура "плавлення" протонів і нейтронів складає 2 трлн градусів. При цьому середня температура Всесвіту - всього на 0,7 градуса вище абсолютного нуля (-273,16 С).

Вчені впевнені, що їм вдалося зловити мить перед тим, як "суп" з кварків і глюонів конденсувався в адрони і мить до того, як було створено нерівноважний стан між матерією і антиматерією (в іншому випадку наш Всесвіт був би наповнений лише чистою енергією).

Рекорд встановлений на релятивістському прискорювачі важких іонів у Брукхейвенській національній лабораторії в Нью-Йорку при зіткненні іонів золота. Температура трималася кілька мілісекунд, але за цей час було отримано стільки даних, що на їх аналіз доведеться витратити не один рік.

Про успіхи лабораторії її представник Стівен Вігдор відзвітував 15 лютого на конференції Американського фізичного товариства у Вашингтоні. Його колега теоретик Дмитро Харзєєв відзначив, що іншою метою експерименту була спроба створення пристрою, який може працювати не тільки з потоком електричного заряду, але і з потоком спина, що має практичне значення для обчислювальної нанотехнікі.

Зрештою фізики сподіваються ще більше наблизитися до розуміння того, як і чому з злиплої первозданної маси виникла матерія.

Ближче до кінця року фізики, що працюють на Великому адронному колайдері, планують зіштовхнути іони свинцю, щоб отримати ще більш високі температури.

Нагадаємо, стали відомі перші результати експериментів з частинками надвисоких енергій, які проводилися в грудні на Великому адронному колайдері.

Виявляється, під час експерименту утворилося більше субатомних частинок піонів і каонів, ніж передбачала теорія. Але в цьому немає нічого особливого: науковці вважають, що надалі, коли енергія пучків протонів зросте, кількість виникаючих частинок ще більше відхилятиметься від попередніх оцінок.

Читайте також:

Опубліковані перші результати експериментів на Великому адронному колайдері

Оголошено розклад роботи колайдера на 2010 рік

Великий адронний колайдер побив власний рекорд

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: