Вчені навчилися перетворювати клітини шкіри у нервові клітини

Американські науковці змогли напряму створити з клітини визначеного типу зовсім іншу клітину. Це відкриває широкі можливості у регенеративній медицині.

Американські вчені під керівництвом Маріуса Верніга з Інституту біології стволових клітин Стенфордського університету навчилися отримувати нервові клітини з інших клітин організму.

Зазвичай цей процес проходить через проміжний етап – попереднє перетворення клітин у стволові. Тепер же вперше вдалося безпосередньо з фібробластів отримати нервові клітини - нейрони.

За словами науковців, хоча "спеціалізація" клітин в процесі дорослішання організму завжди розглядалася як необоротний процес, останні дослідження показали, що зрілі клітини можуть бути "перепрограмовані" - перетворені на так звані індуковані плюрипотентні стволові клітини (iPS).

Зокрема, це вдалося зробити в експериментах з людськими і мишачими клітками шкіри - фібробластами, в які за допомогою спеціальних підібраних вірусів заносилися певні гени. Варто зазначити, що використання цього методу несло в собі загрозу - перетворення клітин могло спровокувати розвиток ракових пухлин.

Вчені припустили, що певна комбінація генів, внесена до клітин, може безпосередньо перетворити фібробласти на нейрони. Перебравши 19 генів-кандидатів, вони ідентифікували комбінацію трьох - Ascl1, Brn2 (також відомий як Pou3f2) і Myt1l, які в експериментах in vitro швидко і ефективно перетворювали мишачі фібробласти в нервові клітини.

Ці індуковані нервові клітини (iN) виробляли багато специфічних для нейронів білок, генерували нервові потенціали і формували функціонуючі синапси. Дослідники підкреслили, що створення iN-клітин із звичайних може знайти широке застосування у вивченні процесів розвитку нервової системи, моделюванні нейрологічних захворювань і в регенеративній медицині.

Читайте також:

Основний компонент "Ботокса" розглядають як нову біологічну зброю

Вчені встановили механізм виникнення раку легенів у курців

Британські вчені створили штучний шлунок

Вчені штучно виростили сперматозоїди та яйцеклітини

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: