Вчені назвали десятку наукових проривів 2008 року (список)

Створення методу перетворення зрілих клітин в стовбурові очолило десятку наукових проривів року за версією журналу Science.

У неї також увійшли вперше отримане зображення планет біля інших зірок, новий клас надпровідників, розширення списку ракових мутацій, спостереження за роботою білкових молекул, відеозапис розвитку ембріона, відкриття механізму перетворення "хорошого жиру", теоретичне зважування протона, а також швидкий і дешевий спосіб дешифровки генома.

Редакція Science, одного з найавторитетніших наукових видань світу, щороку готує список десяти найвидатніших наукових досягнень року. Цей список був опублікований сьогодні, 19 грудня, в спеціальній рубриці журналу.

"Коли оглядачі і редактори Science збираються вибрати найбільше досягнення року, вони шукають дослідження, яке відповідає на головні питання про влаштування Всесвіту і відкриває шлях для нових відкриттів. Наш вибір, метод перепрограмування клітин, відкриває нове поле досліджень в біології і дає надію на розвиток медичних технологій, які рятують життя", - говорить представник журналу Роберт Кунц (Robert Coontz).

Стовбурові клітини
Щоб здобути стовбурові клітини, відтепер не потрібно знищувати ембріони
Перепрограмування клітин - вирішення проблеми біоетики

Стовбурові клітини, з яких на початковій стадії складається ембріон, здатні перетворюватися на клітини багатьох тканин організму. Це дає унікальну можливість лікування багатьох хвороб: із стовбурових клітин можна вирощувати органи, ідеально відповідні для трансплантації, їх можна використовувати для відновлення нервової тканини спинного мозку і виліковувати паралічі, боротися з низкою дегенеративних і спадкових хвороб.

Проте стовбурові клітини отримували з ембріонів, вбиваючи їх, що створювало нерозв'язну етичну проблему - адже із зародка може вирости повноцінна людина. Багато країн обмежили експерименти з ембріональними клітинами, Ватикан на початку грудня зажадав заборонити вживання клітин ембріона людини в медицині і косметиці.

Важливий прорив був зроблений в 2006 році, коли японським ученим вдалося за допомогою вірусу вбудувати чотири гени в дорослі клітини, отримані з хвоста миші, перетворивши їх на клітини, які виглядали і поводилися як стовбурові. Вони отримали назву "Індуковані стовбурові клітини".

Недоліком методу виявилося те, що для їх перепрограмування був необхідний генетичний матеріал ретровірусу, здатного викликати ракові зміни в клітинах.

Цього року вченим вдалося спростити метод і отримати стовбурові клітини з тканин людей, хворих маловивченими захворюваннями, що відкриває нові можливості для вивчення цих хвороб. Ще одна група вчених за допомогою цієї технології змогла безпосередньо перетворити один з типів кліток підшлункової залози миші на інший.

сонячна система
Побачити планети біля інших сонць

Другим в списку проривів року журнал Science назвав досягнення астрономів, які за допомогою спеціальної техніки змогли побачити планети біля інших зірок, що раніше не вдавалося через їх вкрай слабке світло, яке "глушилося" випромінювання зірки.

За допомогою телескопів Кек і Джеміні вчені змогли отримати зображення цілої планетної системи - відразу трьох планет біля зірки HR 8799 в сузір'ї Пегаса, розташованої в 130 світлових роках від Землі.

Тоді ж - в листопаді - інша група астрономів оголосила, що за допомогою орбітального телескопа "Хаббл" їм вдалося отримати зображення планети всередині пилового поясу зірки Фомальгаут на відстані 25 світлових років від Землі, в сузір'ї Південної Риби.

Розширений список ракових мутацій

У році, який минає, вченим вдалося значно розширити перелік генетичних мутацій, що викликають появу ракових пухлин. За допомогою розшифровки генома клітин різних типів раку були виявлені гени, пошкодження яких "загалольмовує" процес ділення клітин, викликаючи зростання пухлини.

Зокрема були виявлені гени гліобластоми і раку підшлункової залози - одні з найнебезпечніших типів пухлин.

Рак
АрхівНова надпровідна сім'я

Фізики відкрили нове сімейство високотемпературних надпровідників - матеріалів, які при певній температурі втрачають електричний опір і здатні в цьому стані проводити електрострум без втрат.

Раніше відомі високотемпературні надпровідники створювалися на базі міді і кисневих сполук. На початку року вчені оголосили про створення нового типу надпровідників на базі сполук заліза з температурою втрати опору 55 градусів вищою за абсолютний нуль. Поки це далеко від 138 градусів - рекорду, поставленого традиційними надпровідниками, але вчені вважають, що нові матеріали будуть вельми перспективними.

Провід
Архів
Підглядаючи за білками

Хоча про існування білкових молекул відомо більше ста років, біохімікам вдалося тільки цього року побачити їх у дії. В ході експерименту вченим вдалося поспостерігати за процесом зв'язування білків з іншими молекулами, що пов'язано із станом кліток і процесом обміну речовин. В результаті були виявлені механізми, які лежать в основі цього процесу.

Білок
АрхівВода для спалювання

Використання енергії вітру і Сонця не наносить шкоди екології, проте при їх використанні виникає велика проблема - звідки брати енергію, якщо Сонце не світить, а вітер не дме. Не існувало досить зручного способу запасатися енергією в такій ситуації. Група американських вчених створила новий каталізатор на базі фосфору і кобальту, у присутності якого значно полегшувався електроліз води. Колишні типи каталізаторів робилися на базі дорогих матеріалів, наприклад з платини.

Дешева альтернатива дозволяє використовувати воду як електричний акумулятор - отриманий при електролізі води водень може бути спалений в паливних елементах і перетворений на електрику.

Вода
Архів
Відеозйомка ембріона

Цього року вченим вдалося в найдрібніших подробицях і з безпрецедентною точністю поспостерігати за початковими стадіями розвитку ембріона. Німецькі вчені за допомогою лазерного сканування змогли простежити за рухом близько 16 тисяч клітин зародка рибки даніо реріо, а потім відтворити цю картину за допомогою комп'ютера.

В результаті вченим вдалося прослідкувати початкові стадії формування різних тканин, зокрема сітківки.

Ембріон
Veer
"Поганий" і "хороший" жир

Про існування двох типів жирової тканини - коричневої ("хорошої") і білої ("поганої") - відомо вже більш ніж 400 років. З ожирінням пов'язані білі жирові клітини. Довгий час вважалося, що обидва типи жиру утворюються з одних і тих же клітин-попередників. Учені спробували впливати на гени коричневих клітин і перетворити їх на білі.

Результат виявився несподіваним - коричневі жирові клітки перетворювалися на м'язові і навпаки. Учені розраховують, що це допоможе створити принципово нові методи боротьби з ожирінням.

Ожиріння
gzt.ru
Учені теоретично зважили протон

Фізики знову зважили протон. Цього разу вони не буквально визначили масу частки, що було зроблено досить давно, а теоретично підрахували на основі існуючих уявлень - так званої Стандартної моделі. Отримані результати збіглися з практикою, ще раз підтвердивши правильність теорії.

Протон
Архів

 
 
  

 

Дешифрування генів. Дешево

Процес дешифрування (секвенування) генів жвавих організмів став значно дешевший і швидший з моменту завершення проекту розшифровки генома людини. Цього року ученим, зокрема, вдалося розшифрувати 80% гена мамонта, отримані попередні результати дешифровки гена неандертальця.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: