Вчені визначили, що світло у кінці тунелю - ігри розуму

Вчені визначили, що світло у кінці тунелю - ігри розуму

Ілюстрація / Фото: AFP

Вчені встановили, що передсмертні видіння викликані вмиранням мозку. А вихід з тіла - звичайна галюцинація чи просто ігри розуму.

Люди, які пережили стан клінічної смерті, розповідають, що в цей момент вони відчували, як виходять із власного тіла і летять по темному тунелю, в кінці якого видно світло.

Хтось чує при цьому дивні, неземні звуки, хтось переглядає події прожитого життя, але немов у зворотному перемотуванні.

Інші кажуть, що зустрічають своїх родичів, які давно померли. А особливо вразливі запевняють, що відкрили в собі екстрасенсорні можливості після польоту в астрал.

Проте вчені скептично ставляться до подібних повідомлень і пояснюють ці відчуття цілком раціонально.

Так, дослідники з Единбурзького і Кембріджського університетів виступили з версією, що мозок намагається адаптуватися до факту смерті, що і породжує галюцинації.

Доктор Кароліна Уотт з Кембріджського університету заявляє, що можна випробувати ті ж відчуття, не перебуваючи у відділенні реанімації.

"Ми одягали на піддослідних шолом віртуальної реальності (HMD) і включали зображення їх самих. Виходило, ніби вони бачать себе збоку на відстані кількох метрів. Всі учасники експерименту розповідали, що змогли уявити, ніби вийшли з власного тіла. Багато хто заявив, що це було дуже реалістично", - розповіла Уотт.

Почуття спокою, про яке люди говорять після повернення з того світу, викликане потраплянням гормону норадреналіну в кров, кажуть вчені.

Зазвичай він виділяється в момент стресу або травми. Мозок сприймає смерть як щось схоже на ці критичні випадки в спробі пристосуватися до обставин, з якими він раніше не стикався.

Удавана зустріч з померлими родичами може пояснюватися тим самим. З ними у людини пов'язані приємні спогади, тому велика кількість норадреналіну викликають саме ці видіння, пояснюють вчені.

Довгий тунель або політ у напрямку до світла - це результат поступового відмирання клітин, які відповідають за трансформацію світла, що потрапляє на сітківку ока, в певні картинки в мозку.

Такої думки дотримується професор Сем Парніна з кафедри медицини Единбурзького університету.

Варто відзначити й інші теорії, що висувалися раніше. Згідно дослідженням учених Маріборського університету, підвищений рівень вуглекислого газу в крові викликає такі дивні галюцинації.

З ними згодні й інші фахівці, які додають, що незвичайний шум пацієнти чують через брак кисню, який перестає надходити в мозок.

А "проноситися повз життя" є наслідком поступового вмирання клітин пам'яті. Процес відбувається в зворотному порядку, тому спершу виникають більш старі картинки.

За іншою версією, за видіння може відповідати і серотонін, який вивільняється мозком перед смертю.

Читайте також:

NASA опублікувало унікальні кадри Землі з космоса (відео)

Вчені розповіли, як стати розумнішими

Microsoft створив відео майбутнього життя на планеті

Французькі вчені створили левітуючий скейтборд (відео)

Повʼязані теми:

Наступна публікація